Siły ukraińskie przejęły kontrolę nad strategiczną rzeką. Odniosły też sukces w obwodzie ługańskim

W nocy armia ukraińska zniszczyła bazę wojsk rosyjskich w Kadijiwce w obwodzie ługańskim - informuje agencja Ukrinform, powołując się na informację szefa ukraińskiej administracji obwodu ługańskiego. Ukraina utrzymuje również, że odbiła z rąk rosyjskich Biłohoriwkę. Oznacza to, że po raz pierwszy od kilku miesięcy Rosjanie nie kontrolują całego regionu ługańskiego.
Zobacz wideo Kryzys na rynku energetycznym osłabi poparcie państw Zachodu dla Ukrainy?

Jak przekazali Ukraińcy, ukraińskie siły przeprowadziły atak rakietowy na koszary i magazyn wojskowy Rosjan w Kadijiwce. Okupanci ponieśli straty w ludziach i sprzęcie.

Serhij Hajdaj, szefa ukraińskiej administracji obwodu ługańskiego, poinformował także, że od soboty ukraińskie wojsko kontroluje nie tylko prawy, ale i lewy brzeg rzeki Oskoł w obwodzie charkowskim, która stanowiła linię frontu.

Ukraińcy poinformowali również, że z rąk rosyjskich odbili Biłohoriwkę, miejscowość w obwodzie ługańskim, położoną niedaleko granicy z regionem donieckim. Niedaleko Biłohoriwki położone są Lisiczańsk i Siewierodonieck.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że przygotowywana jest kolejna ofensywa.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Atak na BachmutWojna w Ukrainie. Dramatyczne nagranie z Bachmutu

Ukraińcy uderzają w siły rosyjskie

Siły zbrojne Ukrainy zadają armii rosyjskiej duże straty. Świadczą o tym aktualne dane Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Tylko w niedzielę w walkach zginęło kolejnych 170 żołnierzy rosyjskich. Siły ukraińskie zniszczyły dwa czołgi, dwa opancerzone wozy bojowe, cztery systemy artyleryjskie, dwa bezzałogowe statki powietrzne, trzy jednostki wyposażenia samochodowego i autocysterny oraz trzy pojazdy specjalne.

W niedzielę ukraińskie samoloty wykonały 21 uderzeń - potwierdzono trafienie 16 punktów koncentracji rosyjskich i obozów wroga oraz 5 stanowisk przeciwlotniczych systemów rakietowych.

W Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatniego dnia zginęło dziesięciu cywilów, a 22 zostało rannych.

Nagranie z momentu uderzenia rakiety w teren Zaporskiej Elektrowni JądrowejRosjanie zaatakowali Zaporoże. Pocisk spadł 300 m od reaktorów jądrowych

Więcej o: