Minuta ciszy dla Elżbiety II. Zamilkł nawet Big Ben - ale na dłużej. "Awarię zbadano pilnie"

Big Ben miał wyznaczyć początek i koniec niedzielnej minuty ciszy dla zmarłej królowej Elżbiety II. Wybił raz, a potem zamilkł - na zdecydowanie dłużej niż minutę. "Sprawę zbadano w trybie pilnym", bo słynny londyński dzwon musiał być sprawny na uroczystości pogrzebowe brytyjskiej monarchini.

"Tysiące osób oglądających transmisję z domu, jak i wielu zgromadzonych w centrum Londynu, było zdezorientowanych po dzisiejszej minucie ciszy dla królowej" - podał w niedzielę późnym wieczorem portal metro.co.uk. Dzwon w Wieży Królowej Elżbiety - bo tak oficjalnie nazywa się Big Ben - miał wybrzmieć o godz. 20 (a 21 w Polsce), aby wyznaczyć początek i koniec ogólnokrajowego hołdu. Wybrzmiał tylko na start.

Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II Pogrzeb Elżbiety II. Przedstawiciele państw żegnają królową [LISTA GOŚCI]

Rzecznik Parlamentu Wielkiej Brytanii przekazał portalowi, że "sprawa została zbadana w trybie pilnym" a "problem techniczny, który rozpoznano, został już naprawiony". Zapewnił, że awaria nie będzie miała wpływu na bicie dzwonu podczas poniedziałkowego pogrzebu monarchini.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Big Ben wybił zgodnie z planem

Zgodnie z planem ceremonii Big Ben ma dzwonić w jednominutowych odstępach czasu, gdy kondukt pogrzebowy będzie prowadził trumnę z miejsce nabożeństwa - Opactwa Westminsterskiego, do Zamku Windsor. Tym razem słynny dzwon działa bez zarzutu. Procesja przejdzie trasę o długości około 5 km.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W pogrzebie królowej bierze udział około 2 tys. zagranicznych gości. Zaproszenia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

W uroczystościach udział biorą prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Zaproszeni są europejscy monarchowie i politycy, a także m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Brytyjska monarchini spocznie w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców - Jerzego VI i Elżbiety, królowej matki, oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża - księcia Filipa. Przypomnijmy, że Elżbieta II zmarła 8 września w zamku w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.

Christina Heerey - jako ostatnia oddała hołd królowej w pałacu Westminsterskim Pogrzeb Elżbiety II. Jako ostatnia oddała hołd królowej. Czekała 14 godz.

Więcej o: