Wojna w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali Zaporoże. Jeden z pocisków spadł 300 m od reaktorów jądrowych

W poniedziałek w nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasta Mikołajów i Zaporoże w Ukrainie. Jedna z rakiet spadła w pobliżu reaktora jądrowego Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej, doprowadzając do krótkiej przerwy w dostawie prądu. "Fala uderzeniowa uszkodziła budynki na terenie elektrowni, w których wybitych zostało ponad 100 okien" - podaje Enerhoatom.

"19 września 2022 roku, o godzinie 00:20, armia rosyjska przypuściła atak rakietowy na strefę Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej" - przekazał w poniedziałek Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych. W wyniku ostrzału odłączone zostały trzy linie energetyczne.

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali Zaporoże i Mikołajów. Jedna z rakiet trafiła 300 metrów od reaktora jądrowego

"Potężna eksplozja miała miejsce zaledwie 300 m od reaktorów PAES w obwodzie mikołajowskim. Fala uderzeniowa uszkodziła budynki elektrowni, wybijając ponad 100 okien. Odcięto jeden z hydroagregatów elektrowni wodnej Aleksander, wchodzący w skład południowoukraińskiego kompleksu energetycznego" - napisano w komunikacie udostępnionym na Telegramie. 

W tej chwili wszystkie bloki energetyczne pracują normalnie. "Na szczęście wśród personelu stacji nie było ofiar" - przekazuje Enerhoatom. Operator stwierdził też, że atak Rosjan może być uznany za akt terroryzmu, który zagraża całemu światu i zaapelował o natychmiastowe przerwanie ostrzału tego miejsca. 

Do sprawy odniósł się także prezydent Ukrainy. "Okupanci znowu chcieli postrzelać, ale zapomnieli, czym jest elektrownia atomowaRosja zagraża całemu światu, trzeba zatrzymać ją, póki nie jest za późno" - napisał Wołodymyr Zełenski na Telegramie, cytowany przez "Ukraińską Prawdę"

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Zaporoska Elektrownia JądrowaZełenski: Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie o krok od katastrofy

Więcej o: