Pogrzeb Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował nieznane dotąd zdjęcie królowej

Przed pogrzebem Elżbiety II pałac Buckingham opublikował niepokazywane wcześniej zdjęcie zmarłej królowej. Szeroki uśmiech monarchini został uchwycony przez fotografa w maju tego roku.

Wiele osób na całym świecie żegna w poniedziałek (19 września) zmarłą królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Londynie. Ci, którzy chcieli przejść obok trumny monarchini, musieli ustawiać się w olbrzymiej kolejce. Na dzisiejszym pogrzebie spodziewanych jest ok. 2 mln osób. Żegnając królową, pałac Buckingham opublikował niepokazywane wcześniej zdjęcie.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Elżbieta II na niepublikowanym wcześniej zdjęciu. Fotograf uchwycił jej uśmiech

W mediach społecznościowych Pałacu Buckingham w niedzielę wieczorem pojawiło się zdjęcie królowej, którego wcześniej nie publikowano. To fotografia, którą wykonano monarchini w zamku w Windsorze w maju tego roku - jeszcze przed obchodami Platynowego Jubileuszu.

Z okazji 70-lecia panowania Elżbietę II sfotografował Ranald Mackechnie, który jest także autorem niepublikowanego portretu królowej, wykonanego z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu.

Na zdjęciu widzimy szeroko uśmiechniętą królową w błękitnej sukience i naszyjniku składającym się z trzech rzędów pereł. Królowa na tę okazję wybrała także broszkę z akwamarynem i diamentem - prezent, który na 18. urodziny miała dostać od ojca Jerzego VI.

Pogrzeb Elżbiety II. Harmonogram uroczystości

Uroczystości pogrzebowe będzie transmitować większość polskich stacji telewizyjnych od godz. 10.00. Sama ceremonia zacznie się jednak wcześniej (podajemy godziny wg czasu polskiego):

  • 7:30 - drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostaną zamknięte dla publiczności.
  • 11:44 - królewski orszak wyruszy z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz będzie wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu będzie obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewska, w tym król Karol III, będą podążać za karetą.
  • 11:52 - trumna z ciałem królowej dotrze do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie zostanie wniesiona do środka.
  • 12:00 - w południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Prowadzić ją będzie dziekan Westminsteru David Hoyle. W trakcie uroczystości planowane są odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
  • 12:55 - w całej Wielkiej Brytanii będą obowiązywać dwie minuty ciszy.
  • 13:00 - pogrzeb królowej Elżbiety II zakończy się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli "God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Wówczas też trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu. W trakcie pochodu Big Ben będzie cały czas dzwonił.
  • 14:00 - trumna z ciałem Elżbiety II ma dotrzeć do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostanie załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszy do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.
  • 16:06 - karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do procesji zmierzającej do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.
  • 17:00 - rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
  • 20:30 - trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

************

Więcej o: