Pogrzeb Elżbiety II. Pałac Buckingham opublikował nieznane dotąd zdjęcie królowej

Przed pogrzebem Elżbiety II pałac Buckingham opublikował niepokazywane wcześniej zdjęcie zmarłej królowej. Szeroki uśmiech monarchini został uchwycony przez fotografa w maju tego roku.

Wiele osób na całym świecie żegna w poniedziałek (19 września) zmarłą królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe odbywają się w Londynie. Ci, którzy chcieli przejść obok trumny monarchini, musieli ustawiać się w olbrzymiej kolejce. Na dzisiejszym pogrzebie spodziewanych jest ok. 2 mln osób. Żegnając królową, pałac Buckingham opublikował niepokazywane wcześniej zdjęcie.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Elżbieta II na niepublikowanym wcześniej zdjęciu. Fotograf uchwycił jej uśmiech

W mediach społecznościowych Pałacu Buckingham w niedzielę wieczorem pojawiło się zdjęcie królowej, którego wcześniej nie publikowano. To fotografia, którą wykonano monarchini w zamku w Windsorze w maju tego roku - jeszcze przed obchodami Platynowego Jubileuszu.

Z okazji 70-lecia panowania Elżbietę II sfotografował Ranald Mackechnie, który jest także autorem niepublikowanego portretu królowej, wykonanego z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu.

Na zdjęciu widzimy szeroko uśmiechniętą królową w błękitnej sukience i naszyjniku składającym się z trzech rzędów pereł. Królowa na tę okazję wybrała także broszkę z akwamarynem i diamentem - prezent, który na 18. urodziny miała dostać od ojca Jerzego VI.

Trumna królowej Elżbiety II, udrapowanej w Royal Standard z cesarską koroną państwową oraz kulą i berłem suwerena, leżące w stanie na katafalku w Westminster Hall, w Pałacu Westminsterskim, w Londynie , 18 września 2022 r.,Pogrzeb królowej Elżbiety II. Transmisja z uroczystości - gdzie oglądać?

Pogrzeb Elżbiety II. Harmonogram uroczystości

Uroczystości pogrzebowe będzie transmitować większość polskich stacji telewizyjnych od godz. 10.00. Sama ceremonia zacznie się jednak wcześniej (podajemy godziny wg czasu polskiego):

  • 7:30 - drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostaną zamknięte dla publiczności.
  • 11:44 - królewski orszak wyruszy z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz będzie wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu będzie obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewska, w tym król Karol III, będą podążać za karetą.
  • 11:52 - trumna z ciałem królowej dotrze do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie zostanie wniesiona do środka.
  • 12:00 - w południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Prowadzić ją będzie dziekan Westminsteru David Hoyle. W trakcie uroczystości planowane są odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
  • 12:55 - w całej Wielkiej Brytanii będą obowiązywać dwie minuty ciszy.
  • 13:00 - pogrzeb królowej Elżbiety II zakończy się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli "God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Wówczas też trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu. W trakcie pochodu Big Ben będzie cały czas dzwonił.
  • 14:00 - trumna z ciałem Elżbiety II ma dotrzeć do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostanie załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszy do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.
  • 16:06 - karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do procesji zmierzającej do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.
  • 17:00 - rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
  • 20:30 - trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

************

Więcej o: