Duda zaprosił Karola III i Kamilę do Polski. "Zostanie to rozważone"

W poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II w Londynie weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata-Kornhauser Duda. Polski polityk spotkał się w niedzielę z premierką Liz Truss i królem Karolem III.

Około pół tysiąca przywódców z całego świata ma wziąć udział w poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Uroczystości rozpoczną się w Londynie, a następnie przeniosą do podlondyńskiego Windsoru. Ceremonia zacznie się w południe według czasu obowiązującego w Polsce.

W poniedziałek wczesnym rankiem zatrzaśnięto drzwi Westminster Hall - monumentalnej sali, najstarszej części Pałacu Westminsterskiego, do której od czterech dni Brytyjczycy mogli przychodzić, by pokłonić się monarchini. Ok. godz. 9 otworzą się inne drzwi: do Opactwa Westminsterskiego. Później przejdą przez nie ludzie zaproszeni na ceremonię. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do Londynu przybyli m.in. prezydent USA Joe Biden, cesarz Japonii Naruhito oraz polski prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II (12 września)

Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda zaprosił Karola III do Polski

Polska para prezydencka przebywa w Wielkiej Brytanii od niedzieli. W Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie Andrzej Duda i Agata Duda oddali hołd zmarłej królowej. Prezydent spotkał się tego dnia m.in. z brytyjską premier Liz Truss, wziął również wraz z głowami innych państw udział w wieczornej uroczystości na zaproszenie króla Karola III.

- Królowa Elżbieta II Była osobą bardzo ciepłą, emanującą spokojem, o niezwykłej kulturze osobistej, takcie. Raz miałem zaszczyt i przyjemność osobistego rozmawiania z Jej Królewską Mością. To było w 2019 r. podczas szczytu NATO w Londynie - wspominał prezydent na niedzielnym spotkaniu z dziennikarzami w londyńskiej ambasadzie RP.

- Pamiętam doskonale, byliśmy wtedy razem z Agatą, razem z żoną. Było to dla nas bardzo duże przeżycie. Dzisiaj też to wspominaliśmy, bo w tych samym salach, w których wtedy spotykaliśmy się z Jej Królewską Mością dzisiaj odbywało się spotkanie, które jest elementem jej pożegnania, ale właśnie takiego bardzo ciepłego, dobrego, pełnego szacunku wspomnienia o niej - mówił Andrzej Duda.

Prezydent przekazał również, że podczas niedzielnej rozmowy z Karolem III i królową małżonką Kamilą przekazał zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce.

- Powiedziałem, że będziemy ogromnie zaszczyceni, gdybyśmy mogli gościć parę królewską w naszym kraju. Oczywiście zostanie to rozważone, natomiast przede wszystkim złożyliśmy wyrazy współczucia w imieniu całego narodu - powiedział polityk.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: