Pogrzeb Elżbiety II - kiedy ruszy królewski orszak? Oficjalne uroczystości potrwają do 20:30 [HARMONOGRAM]

W poniedziałek 19 września rozpoczną się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Pierwszy z etapów ceremonii zaplanowano na godzinę 7:30. Orszak z trumną monarchini ruszy natomiast chwilę przed 12 czasu polskiego.

Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Uroczystości pogrzebowe królowej, która rządziła Wielką Brytanią przez 70 lat, rozpoczną się natomiast po 11 dniach od śmierci monarchini. W wydarzeniu tym udział wezmą przedstawiciele nawet 200 krajów. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Pogrzeb Elżbiety II - harmonogram godzinowy

  • 7:30 (godziny w czasie polskim) - drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostaną zamknięte dla publiczności.
  • 11:44 - królewski orszak wyruszy z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz będzie wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu będzie obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewska, w tym król Karol III, będzie podążać za karetą.
  • 11:52 - trumna z ciałem królowej dotrze do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie zostanie wniesiona do środka.
  • 12:00 - w południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Prowadzić ją będzie dziekan Westminsteru David Hoyle. W trakcie uroczystości planowane są odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
  • 12:55 - w całej Wielkiej Brytanii zaczną się dwie minuty ciszy.
  • 13:00 - pogrzeb królowej Elżbiety II zakończy się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli "God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Wówczas też trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu. W trakcie pochodu Big Ben będzie cały czas dzwonił.
  • 14:00 - trumna z ciałem Elżbiety II ma dotrzeć do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostanie załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszy do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.
  • 16:06 - karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do drogi do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.
  • 17:00 - rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
  • 20:30 - trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Trumna z ciałem Elżbiety II w Westminster HallPogrzeb Elżbiety II - dokładny harmonogram uroczystości

Więcej o: