Pogrzeb Elżbiety II - przedstawiono godzinowy harmonogram uroczystości

19 września w Londynie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Będzie to też pierwszy państwowy pogrzeb w Wielkiej Brytanii od 1965 roku - taki rodzaj pochówku przysługuje w tym kraju głównie monarchom, chociaż czasem jest robiony wyjątek dla najbardziej zasłużonych Brytyjczyków. Jak będzie przebiegało ostatnie pożegnanie monarchini?

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Ustalenia dotyczące ceremonii były regularnie dopracowywane, a same uroczystości zaplanowano dokładnie na 10 dni. Jak wygląda ostatni dzień operacji "London Bridge"?

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Wielka Brytania. Pogrzeb państwowy Elżbiety II 

Zasady organizowania pogrzebów państwowych zostały w dużej mierze określone wytycznymi królowej Wiktorii z 1901 roku. Od tamtego momentu uległy drobnym modyfikacjom, ale niezmienione zostały główne warunki, dotyczące roli sił zbrojnych. W pogrzebie państwowym trumna ciągnięta jest na lawecie armaty przez marynarzy, a nie przez konie, jak podczas pogrzebu ceremonialnego. 

Pogrzeb Elżbiety II - harmonogram

Większość telewizji w Polsce będzie transmitowała uroczystości pogrzebowe z Londynu od około godziny 10.

Tłumy żegnają królową w Westminster Hall Transmisja pogrzebu Królowej Elżbiety II. Gdzie oglądać transmisję?

Sama ceremonia zacznie się jednak wcześniej:

  • 7:30 (godziny w czasie polskim) - drzwi Westminster Hall w Izbie Parlamentu, gdzie leży trumna z ciałem Elżbiety II, zostaną zamknięte dla publiczności.
  • 11:44 - królewski orszak wyruszy z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego. Powóz będzie wiózł trumnę królowej Elżbiety II w towarzystwie zespołu królewskich żandarmów i marines. Cała droga przejazdu będzie obstawiona przez członków królewskiej marynarki wojennej i królewskich Marines. Rodzina królewskiej, w tym król Karol III, będą podążać za karetą.
  • 11:52 - trumna z ciałem królowej dotrze do bram Opactwa Westminsterskiego. Następnie zostanie wniesiona do środka.
  • 12:00 - w południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Prowadzić ją będzie dziekan Westminsteru David Hoyle. W trakcie uroczystości planowane są odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
  • 12:55 - w całej Wielkiej Brytanii zaczną się dwie minuty ciszy.
  • 13:00 - pogrzeb królowej Elżbiety II zakończy się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii (w zmienionej już formule, czyli "God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera (osoby grającej na dudach). Wówczas też trumna przejdzie w kolejnej procesji ulicami Londynu. W trakcie pochodu Big Ben będzie cały czas dzwonił.
  • 14:00 - trumna z ciałem Elżbiety II ma dotrzeć do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostanie załadowana do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszy do zamku Windsor, który znajduje się około 35 kilometrów od Pałacu Buckingham.
  • 16:06 - karawan powinien dotrzeć już do Windsoru. Tam dołączy do procesji zmierzającej w górę Albert Road. Król i inni członkowie rodziny królewskiej dołączą do drogi do kaplicy św. Jerzego około trzydziestu minut później.
  • 17:00 - rozpocznie się nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego, które zostanie poprowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.
  • 20:30 - trumna królowej Elżbiety II zostanie złożona podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim mężem, księciem Filipem.

Para prezydencka złożyła hołd królowej Elżbiecie II Wielka Brytania. Para prezydencka oddała hołd królowej Elżbiecie II

Więcej o: