Wielka Brytania. Para prezydencka oddała hołd królowej Elżbiecie II

Para prezydencka oddała hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w pałacu w Westminster Hall. Wraz z Andrzejem i Agatą Kornhauser-Dudą cześć zmarłej władczyni oddał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek. Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek.

W niedzielę para prezydencka udała się do Wielkiej Brytanii na pogrzeb królowej Elżbiety II. Podczas wizyty Andrzej Duda spotka się z nową premierką - Liz Truss.

Pogrzeb Elżbiety II. Ponad 500 przedstawicieli państw pożegna królową

Pogrzeb najdłużej panującej monarchini Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 12 polskiego czasu w londyńskim opactwie Westminster. W uroczystości pożegnania królowej wezmą udział przywódcy, politycy i arystokraci z całego świata. 

Swoją obecność w uroczystości pogrzebowej Elżbiety II potwierdzili m.in. prezydent USA Joe Biden, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron czy cesarz Japonii Naruhito i cesarzowa Masako. Według dziennika "The Telegraph" na uroczystości pogrzebowej pojawi się również pierwsza dama Ukrainy - Olena Zełenska.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W uroczystości weźmie udział czwórka jej dzieci - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward oraz ich małżonkowie: królowa małżonka Camilla, hrabina Wessex Sophie i Sir Tim Laurence. Obecne będą również wnuki królowej.

CNN donosi, że przedstawiciele Syrii, Wenezueli, Afganistanu, Rosji, Białorusi oraz Myanmaru nie otrzymali zaproszenia na uroczystość.

Po uroczystości pogrzebowej królowa spocznie w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor. Tam też są pochowani jej rodzice, jej siostra - księżniczka Małgorzata i jej mąż - książę Filip.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]
Więcej o: