Zbrodnie w Iziumie - pokazano zdjęcie satelitarne. Czechy chcą powołania międzynarodowego trybunału

Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie urządzili katownię nawet na dworcu kolejowym - przekazał w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak powiedział, "po wyzwoleniu obwodu charkowskiego siły ukraińskie znalazły przyrządy do tortur m.in. na dworcu w Kozaczej Łopani ". Tymczasem firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne przedstawiające las pod Iziumem, w którym odkryto masowe groby.

Ukraiński przywódca powiedział, że tortury były powszechną praktyką na okupowanych terenach. - Tak robili naziści, to właśnie robią raszyści (stosowane w Ukrainie określenie rosyjskich okupantów - red.). I odpowiedzą w ten sam sposób - zarówno na polu bitwy, jak i w salach sądowych - zaznaczył. Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że tożsamość każdego, kto torturował i katował, kto sprowadził to okrucieństwo z Rosji na ukraińską ziemię, zostanie ustalona.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Wołodymyr Zełenski: W Iziumie zakatowanych wrzucano po prostu do dołów

W udzielonym wcześniej wywiadzie dla agencji Reutera Zełenski powiedział, że "w Iziumie zakatowanych wrzucano po prostu do dołów". Sytuację na wyzwalanych terenach Wołodymyr Zełenski porównał do tej po wyzwoleniu podkijowskiej Buczy, gdzie znaleziono kilkaset zakapanych ciał.

Na wyzwolonym terytorium w obwodzie charkowskim znaleziono kilkanaście rosyjskich katowni. W lesie pod Iziumiem trwają ekshumacje ofiar najeźdźców, które zostały pochowane w masowych grobach. Służby ukraińskie oceniają, że w jednym miejscu zakopano tam około 450 ciał.

Tymczasem amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne lasu pod Iziumem. Pierwsza fotografia jest z marca, a druga z sierpnia tego roku. 

Czeski minister apeluje o powołanie międzynarodowego trybunału ws. zbrodni

Na dowody zbrodni dokonywanych w Iziumie zareagowali światowi przywódcy. "Z największą stanowczością potępiam okrucieństwa popełnione w Iziumie pod okupacją rosyjską" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron. "To nieludzkie zachowanie sił rosyjskich musi się natychmiast skończyć" - podkreślił w oświadczeniu wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych Josep Borrell.

"Rosja pozostawiła masowe groby setek zastrzelonych i torturowanych ludzi w okolicach Iziumu. W XXI wieku takie ataki na ludność cywilną są niewyobrażalne i odrażające. Nie wolno nam przymykać na to oczu. Opowiadamy się za ukaraniem wszystkich zbrodniarzy wojennych" - napisał w sobotę minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Szef czeskiej dyplomacji wezwał do "pilnego powołania specjalnego trybunału międzynarodowego", który zajmie się zbrodniami w Ukrainie. 

Więcej o: