Rosja. Maria Zacharowa o niezaproszeniu Putina na pogrzeb Elżbiety II: Głęboko niemoralne

Rosyjskie MSZ postanowiło odnieść się do decyzji Londynu o niezaproszeniu Władimira Putina na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Zdaniem rzeczniczki resortu Marii Zacharowej posunięcie to jest "szczególnie cyniczne".

W poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Kilka dni temu agencja Reutera przedstawiła nieoficjalną listę przywódców państw, którzy nie zostali zaproszeni na ceremonię - mieli się na niej znaleźć m.in. prezydent Rosji Władimir Putin czy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Sprawę postanowiła skomentować rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Władimir Putin bez zaproszenia na pogrzeb Elżbiety II. Rosyjskie MSZ komentuje: Cyniczne

"Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało ambasadę rosyjską w Londynie o swojej decyzji o powstrzymaniu się od zapraszania Rosji, w tym wyższych urzędników ambasady, do udziału w ceremoniach żałobnych po śmierci królowej Elżbiety II" - cytuje oświadczenie Zacharowej rosyjska agencja informacyjna TASS. "Uważamy, że próba wykorzystania przez Wielką Brytanię narodowej tragedii, która dotknęła serca milionów ludzi na całym świecie, w celu wyrównania rachunków z nami w dniach żałoby, jest głęboko niemoralna" - dodała rzeczniczka. 

Zacharowa decyzję Londynu nazywa także "szczególnie cyniczną", zaznaczając, jak cytuje agencja, że "ówczesna księżniczka Elżbieta wstąpiła do Pomocniczej Służby Terytorialnej podczas II wojny światowej, gdy armia brytyjska 'walczyła z nazistami'". "Jednak Moskwa nadal czci pamięć wszystkich weteranów, którzy przyczynili się do zwycięstwa" - uznała rzeczniczka MSZ Rosji.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydent Andrzej Duda wchodzi na pokład rządowego samolotu Andrzej Duda leci do Londynu. Weźmie udział w pogrzebie Elżbiety II

Wielka Brytania. Pogrzeb królowej Elżbiety II

Uroczysty pogrzeb Elżbiety II zaplanowany jest na poniedziałek 18 września. Tym samym zakończy się niezwykły 11-dniowy okres uroczystości żałobnych organizowanych w całym kraju. Od momentu śmierci Elżbiety II w Zjednoczonym Królestwie organizowane są ceremonie, które mają czcić pamięć królowej. Trumna z jej ciałem była już w szkockim Edynburgu i w londyńskim Buckingham Palace.

Król Karol III podczas wizyty w Cardiff Karol III nienawidzi swojego pióra, więc dostał nowe w prezencie

Więcej o: