Franciszek nie pojawi się na pogrzebie Elżbiety II. Jest komunikat Watykanu

Papież Franciszek nie przybędzie na podziałkowy pogrzeb Elżbiety II w Londynie - przekazał Watykan. Nie podano powodów tej decyzji. W czwartek Franciszek zakończył trzydniową wizytę w Kazachstanie, gdzie brał udział w kongresie przywódców religijnych z całego świata.

"Wielebny Paul R. Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi, będzie reprezentował papieża Franciszka na pogrzebie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim" - przekazał w piątkowym komunikacie Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. 

W tym tygodniu papież spędził trzy dni w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W czerwcu Franciszek miał odbyć podróż do Libanu, ale w związku z bólem kolana i fizjoterapią wizyta została przesunięta. Na później odłożono też zaplanowaną na sierpień podróż papieża do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II (12 września)

Pogrzeb Elżbiety II

Nawet pół tysiąca głów państw i szefów rządów może pojawić się w Londynie na poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Będzie to największe takie wydarzenie dyplomatyczne ostatnich dekad w Wielkiej Brytanii i na świecie. Wśród polityków, którzy potwierdzili udział w uroczystościach są prezydenci USA i Polski, Joe Biden i Andrzej Duda.

Uroczystości w Opactwie Westminsterskim rozpoczną się o godz. 11 czasu lokalnego.

Po mszy Elżbieta II spocznie w Kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce przeniesiona zostanie również trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: