Siergiej Szojgu zostanie przesłuchany przez rząd? Posłowie chcą zadać interesujące obywateli pytania

Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony, może zostać przesłuchany przez niższą izbę parlamentu Rosyjskiego - donosi agencja Reutera. Nie wiadomo dokładnie, z jakiego powodu polityk miałyby zostać przesłuchany na zamkniętym posiedzeniu - partia, do której należy Szojgu (Sprawiedliwa Rosja dla Prawdy), chce zadać ministrowi "interesujące obywateli pytania".

Od  kilkunastu dnia ukraińscy wojskowi odbijają z rąk okupantów kolejne miasta. Ukraińska armia wyzwoliła już niemal 400 miejscowości w obwodzie charkowskim, a informacje dotyczące niepowodzeń rosyjskich żołnierzy na froncie pojawiły się nawet w rosyjskich mediach. 

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Siergiej Szojgu może zostać przesłuchany przez niższą izbę parlamentu 

Siergiej Szojgu może zostać wezwany na przesłuchanie podczas zamkniętego posiedzenia. Rozwiązanie to rozważa niższa izba parlamentu Rosji - przekazała w czwartek gazeta "Kommiersant", która rozmawiała z rosyjskim politykiem Siergiejem Mironowem. Nie wiadomo, czy przesłuchanie ma dotyczyć działań rosyjskiego ministra obrony w sprawie wojny w Ukrainie. Jednak, jak przypomina agencja Reutera, w tym tygodniu komentatorzy skrytykowali utratę kontroli nad częścią zajętych przez Rosję terenów Ukrainy.

Siergiej Mironow miał powiedzieć, że Rosyjska Rada Dumy Państwowej ma omówić sprawę niepowodzeń rosyjskich wojsk na froncie w najbliższy poniedziałek - 19 września. Polityk partii Sprawiedliwa Rosja dla Prawdy napisał na Twitterze, że ugrupowanie zaproponowało "aby Rada Dumy Państwowej zaprosiła na plenarną sesję parlamentu ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, aby posłowie mogli porozmawiać z nim za zamkniętymi drzwiami i zadawać wszystkie interesujące nas i obywateli pytania". 

Propagandystka Kremla o powodach porażki Rosjan w UkrainiePropaganda dopatrzyła się "winnych" porażki Rosjan. To my, Polacy

Wojna w Ukrainie - sytuacja na froncie

W środę wieczorem wiceszefowa ukraińskiego MON Hanna Malar poinformowała, że zasięg wyzwolonego terytorium w obwodzie charkowskim się zwiększył. Od 6 września wyzwolono niemal 8,5 tysiąca km kwadratowych okupowanych terytoriów, na których znajduje się 388 miejscowości.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Ukraiński żołnierz wyzwalał miejscowość. Spotkał tam swoją matkę [WIDEO]Wojna w Ukrainie. Żołnierz wyzwalał miejscowość. Spotkał tam swoją matkę

Ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko nie wyklucza, że ofensywa będzie kontynuowana - jak jednak dodaje, może ona nie być tak dynamiczna. Ekspert wskazuje na inny ważny aspekt ofensywy: zmniejszyła ona presję rosyjskich sił na sąsiednim odcinku frontu w obwodzie donieckim i znikła niebezpieczna rosyjska flanka z kierunku Iziumu. Mimo to ostatniej doby Rosjanie, podobnie jak w ciągu ostatnich tygodni w obwodzie donieckim, szturmowali w kierunku Bachmutu i na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Więcej o: