Królowa Elżbieta II zostawiła list w kapsule czasu. Do 2085 roku nie można jej otworzyć

Królowa Elżbieta II zostawiła po sobie list, który będzie można odczytać dopiero w 2085 roku. Zapiski królowej zostały zamknięte w kapsule czasu w odrestaurowanym budynku Queen Victoria Building. "W odpowiednim dniu, który zostanie wybrany przez Ciebie [burmistrza Sydney - red.] w roku 2085, proszę otworzyć tę kopertę i przekazać mieszkańcom Sydney moje przesłanie do nich" - napisano na kopercie.

Budynek, w którym znajduje się list, został wybudowany w 1898 roku, aby uczcić diamentowy jubileusz królowej Wiktorii. W latach 50. ubiegłego wieku budynek prawie został zburzony - chciano wybudować tam parking, ale zmieniono zdanie.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zostawiła list w kapsule czasu w Australii

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat, po 70 latach panowania na brytyjskim tronie. Okazuje się, że monarchini zostawiła po sobie list, którego nie można otworzyć do 2085 roku - donosi independent.co.uk. Podczas uroczystości odrestaurowania budynku Queen Victoria Building w 1986 roku w Sydney w Australii królowa zostawiła list, który trafił do kapsuły czasu. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Na kopercie napisano: "W odpowiednim dniu, który zostanie wybrany przez Ciebie [burmistrzu Sydney - red.] w roku 2085, proszę otworzyć tę kopertę i przekazać mieszkańcom Sydney moje przesłanie do nich" - informuje portal news.com.au. Królowa swój list podpisała: "Elżbieta". Obecnie korespondencja przechowywana jest w szklanej gablocie w zamkniętej części budynku.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września

Nawet pół tysiąca przywódców państw i szefów rządów może pojawić się w Londynie na poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Będzie to największe takie wydarzenie dyplomatyczne ostatnich dekad w Wielkiej Brytanii i na świecie. Wśród polityków, którzy potwierdzili udział w uroczystościach, są prezydenci USA i Polski - Joe Biden i Andrzej Duda.

Brytyjska ambasador w Warszawie Anna Clunes powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że w poniedziałek politycy będą mieli okazję porozmawiać z nowym królem Wielkiej Brytanii Karolem III. - Król Karol III będzie miał przyjęcie w Buckingham Palace. Również nasz minister spraw zagranicznych ma zaplanowane przyjęcie dla gości zagranicznych - przekazała dyplomatka.

Anna Clunes przyznaje, że dla brytyjskich władz pogrzeb królowej Elżbiety II będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym. - Będzie tak dużo wyzwań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ludzi i tak dalej. Mam nadzieję, że wszystko będzie działać dokładnie tak, jak to zaplanowano. Jestem pewna, że tak będzie, że wszyscy są gotowi - dodała Anna Clunes.

Więcej o: