Szef WHO: Koniec pandemii koronawirusa jest "w zasięgu wzroku"

- Świat nigdy nie był w lepszej pozycji, aby zakończyć pandemię COVID-19 - stwierdził szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zdaniem dyrektora WHO jest to najbardziej optymistyczna ocena ze strony organizacji od stycznia 2020 roku.

- W zeszłym tygodniu liczba zgłoszonych zgonów z powodu COVID-19 w skali tygodnia była najniższa od marca 2020 roku - powiedział na konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nigdy nie byliśmy w lepszej pozycji, by zakończyć pandemię. Jeszcze nie jesteśmy na miejscu, ale koniec jest w zasięgu wzroku - stwierdził szef organizacji.

Ghebreyesus ponownie wezwał narody do utrzymania czujności. Pandemię porównał do wyścigu maratońskiego.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy na horyzoncie pojawia się linia mety, tylko biegnie jeszcze szybciej, z całych sił, które mu został. Tak też musimy uczynić. Widzimy metę, jesteśmy na zwycięskiej pozycji, ale teraz jest najgorszy moment, by przestać biec. Teraz jest czas, by biec jeszcze szybciej i upewnić się, że przekroczymy tę linię i zbierzemy owoce naszej ciężkiej pracy - mówił.

Na konferencji prasowej Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał, że nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych wariantów koronawirusa oraz wzrostu liczby zgonów. 

- Spodziewamy się, że będą przyszłe fale zakażeń, potencjalnie w różnych punktach czasowych na całym świecie, spowodowane przez różne podwarianty wirusa omikron - powiedziała starsza epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia dodał, że państwa muszą utrzymać odpowiednie zapasy sprzętu medycznego i pracowników służby zdrowia.

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła szczepionkę uwzględniając podwarianty mutacji omikron

W poniedziałek 12 września Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID uwzględniającą podwarianty mutacji omikron BA.4 i BA.5 koncernu BioNTech i Pfizer. To oznacza dopuszczenie preparatu na unijny rynek. Tego samego dnia zielone światło dla autoryzacji szczepionki dała Europejska Agencja Leków.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

O decyzji Komisji Europejskiej poinformowała jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Na Twitterze napisała, że COVID wciąż stanowi zagrożenie i że ta decyzja pomoże zapewnić bezpieczeństwo tej jesieni. "Szczepienia są nadal najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19" - dodała szefowa KE.

Nowy preparat, celowany w podwarianty mutacji omikron BA.4 i BA.5 może być podawany osobom od 12 roku życia, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienia.

Więcej o: