Ukraina. Wołodymyr Zełenski miał wypadek w Kijowie. "Nie stwierdzono poważnych obrażeń"

Samochód, którym poruszał się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczył w wypadku drogowym w Kijowie. Poinformował o tym rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow. Zełenskiemu nic poważnego się nie stało.

Informacja na profilu rzecznika ukazała się 20 minut po północy (polskiego czasu). Nie podano, kiedy dokładnie doszło do zdarzenia, można podejrzewać jednak, że w nocy ze środy na czwartek.

Nykyforow: Prezydent Zełenski nie jest poważnie ranny

Serhij Nyfyforow napisał tylko, że samochód z Wołodymyrem Zełenskim zderzył się z innym samochodem osobowym. "Prezydent został zbadany przez lekarza, nie stwierdzono poważnych obrażeń" - przekazał rzecznik ukraińskiego przywódcy, dodając, że okoliczności wypadku bada policja.

Poinformował też, że medycy towarzyszący Zełenskiemu udzielili doraźnej pomocy kierowcy drugiego pojazdu i przekazali go pod opiekę załodze karetki.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Wołodymyr Zełenski wezwał Rosjan do poddania się

20 minut po tym, jak Nykyforow opublikował swoje oświadczenie, biuro Zełenskiego - jak co noc - udostępniło nagranie z nowym przemówieniem prezydenta Ukrainy.

Zełenski zaapelował do żołnierzy rosyjskich o złożenie broni. Powiedział, że odzyskanie terenów w obwodzie charkowskim to efekt bezprecedensowej ofensywy przeprowadzonej przez ukraińską armię. Zapowiedział również wyzwolenie wszystkich ukraińskich ziem spod rosyjskiej okupacji.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podkreślił, że w obecnej sytuacji jedynym wyjściem dla żołnierzy rosyjskich jest poddanie się armii ukraińskiej. Zwracając się do Rosjan po rosyjsku, powiedział, że Rosja przegra tę wojnę.

- Rosja przegra. Nie tylko tę wojnę, ale i całą historię, bo historię piszą ludzie, a nieludzie - nigdy. A kim wy będziecie w historii? Tymi, którzy wystrzeliwują rakiety, tymi, którzy przyszli na nasze ziemie. Słabeuszami, którzy walczą z cywilami - stwierdził prezydent Ukrainy. Przemówienie Zełenskiego w wersji angielskiej można obejrzeć poniżej:

Prezydent Zełenski odwiedził Izium

Wołodymyr Zełenski odwiedził w środę wyzwolone tereny w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju. Spotkał się z mieszkańcami miejscowości okupowanych wcześniej przez Rosjan i obiecał szybką odbudowę tych terenów ze zniszczeń wojennych. Więcej szczegółów w tym artykule:

Więcej o: