Pogrzeb Elżbiety II. Nieoficjalnie: Korea Płn. może kogoś przysłać. Jest zaproszenie, ale nie dla Kima

Wielka Brytania zaprasza przedstawiciela Korei Północnej do udziału w poniedziałkowym pogrzebie królowej Elżbiety II - podaje nieoficjalnie Reuters. Nie oznacza to jednak, że w Anglii pojawi się północnokoreański przywódca Kim Dzong Un, bo zaproszenie dotyczy szczebla ambasadorskiego.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Tego dnia zakończy się też żałoba narodowa, ogłoszona 8 września, w dniu śmierci monarchini. Uroczystości w Opactwie Westminsterskim rozpoczną się o godz. 11 czasu lokalnego.

Po mszy Elżbieta II spocznie w Kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce przeniesiona zostanie również trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ceremonia złożenia Elżbiety II do grobu będzie pierwszym od 57 lat państwowym pogrzebem w Wielkiej Brytanii. Poprzednio, w 1965 roku, pożegnano w ten sposób Winstona Churchilla.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Pogrzeb Elżbiety II. Wśród zaproszonych m.in. Korea Północna

Jak podaje Agencja Reuters, na uroczystości zaproszono m.in. przedstawiciela Korei Północnej, która ma swoją ambasadę w Londynie. Jeśli zaproszenie zostanie przyjęte, kraj będzie reprezentował najprawdopodobniej właśnie ambasador, a nie północnokoreański lider Kim Dzong Un.

Zaproszeń nie skierowano za to do Afganistanu, Syrii, Wenezueli, Rosji, Mjanmy (dawniej Birmy) i Białorusi.

Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: