Londyn. Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Pałacu Westminsterskiego

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II opuściła Pałac Buckingham i została przetransportowana do Pałacu Westminsterskiego. Tam ma zostać wystawiona na widok publiczny.

Kondukt wyruszył ok. godziny 15.20 polskiego czasu. Za trumną szli król Karol, a także między innymi wnuki Elżbiety II: William i Harry.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II została przewieziona do Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim. Tam przez cztery dni Brytyjczycy będą mogli pożegnać monarchinię.

Procesja z trumną Elżbiety II dotarła do Pałacu Westminsterskiego

Transmisję z procesji można oglądać tutaj:

 

Procesja przebiegała wzdłuż trasy, którą monarchini pokonywała tak wiele razy, choćby przy okazji uroczystości rozpoczęcia sesji parlamentu, gdy w imieniu szefa rządu odczytywała jego program. 

Po przejściu konduktu zaplanowano krótką uroczystość. Przewodzi jej arcybiskup Canterbury, Justin Welby, czyli najwyższy rangą duchowny kościoła anglikańskiego. Następnie trumna zostanie wystawiona na widok publiczny. Przez cztery doby Brytyjczycy będą mogli wejść do Westminster Hall, najstarszej części Pałacu i pożegnać się z monarchinią.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Organizatorzy uroczystości pogrzebowych spodziewają się kilkukilometrowych kolejek. Zakładają, że będą się kończyć dopiero przy Tower Bridge.

Pogrzeb Elżbiety II

Elżbieta II zmarła 8 września. Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. Tego dnia zakończy się też żałoba narodowa, ogłoszona 8 września, w dniu śmierci monarchini.

Nowy król Karol III ogłosił, że dzień pogrzebu jego matki będzie wolny od pracy w całym Zjednoczonym Królestwie. Ceremonia złożenia Elżbiety II do grobu będzie pierwszym od 57 lat państwowym pogrzebem w Wielkiej Brytanii. Poprzednio, w 1965 roku, pożegnano w ten sposób Winstona Churchilla.

Elżbieta II spocznie w Kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce przeniesiona zostanie również trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.

Artykuł aktualizowany.

Więcej o: