Prezydent Chin Xi Jinping upuścił kraj pierwszy raz od początku pandemii. Wkrótce spotka się z Putinem

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19 wybrał się w podróż do innego kraju. W środę 14 września przybył z wizytą do Kazachstanu.
Zobacz wideo Rosję i Chiny łączy ścisłe partnerstwo na wielu płaszczyznach?

Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczął w środę swoją pierwszą podróż zagraniczną od wybuchu pandemii COVID-19. Pierwszym krajem, który odwiedzi przywódca Państwa Środka, jest Kazachstan. Xi Jinping odwiedza go w drodze przed szczytem w Samarkandzie, na którym spotka się z rosyjskim Władimirem Putinem i innymi przywódcami grupy bezpieczeństwa Azji Środkowej.

Xi Jinping w Kazachstanie. W czwartek spotka się z Putinem

Jak informuje Associated Press, "podróż Xi podkreśla wagę, jaką Pekin przywiązuje do więzi z Rosją i Azją Środkową, ponieważ rządząca partia komunistyczna promuje swoje strategiczne ambicje pośród napięć z Waszyngtonem, Japonią i Indiami".

Xi pojawił się na płycie lotniska w granatowym garniturze. W Kazachstanie powitali go prezydent Kasym-Żomart Tokajew i straż honorowa - wszyscy w maseczkach ochronnych. Prezydenci mają dyskutować na temat handlu oraz rynku energetycznego. Kazachstan to bowiem ważny producent ropy i gazu, których potrzebuje chińska gospodarka.

W czwartek przywódca Chin ma polecieć dalej, do Samarkandy w sąsiednim Uzbekistanie. Weźmie tam udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy składającej się z ośmiu krajów oraz kierowanej przez Chiny i Rosję. Xi ma się tam spotkać z Władimirem Putinem, który od początku wojny w Ukrainie również niezbyt często odbywa zagraniczne podróże.

Więcej o: