Pogrzeb Elżbiety II. Nie wszyscy są mile widziani. Kto nie dostał zaproszenia?

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września. W uroczystości weźmie udział wielu przywódców państw - w tym prezydent Andrzej Duda. Nie wszyscy jednak dostali zaproszenie.

Na pogrzebie Elżbiety II, który zaplanowano na poniedziałek 19 września, zabraknie przedstawicieli Rosji, Białorusi i Mjanmy (dawnej Birmy). Jak podaje Agencja Reutera, te państwa nie otrzymały oficjalnych zaproszeń na ceremonię pogrzebową brytyjskiej królowej.

Zobacz wideo Śmierć królowej Elżbiety II, nowy król Karol III i... kryzys gospodarczy. Z czym mierzy się Wielka Brytania? [Relacja prosto z Londynu]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogrzeb Elżbiety II bez Rosji i Białorusi. Powód? Atak na Ukrainę

- Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Rosji, Białorusi i Mjanmy na państwowy pogrzeb królowej Elżbiety, który ma się odbyć w następny poniedziałek - przekazało źródło, na które powołuje się Agencja Reutera.

Decyzja dotycząca braku zaproszenia dla Rosji, to konsekwencje ataku na Ukrainę. Wielka Brytania jest jednym z państw, które obłożyły Rosję sankcjami, wspiera też walczącą z najeźdźcą Ukrainę. Warto wspomnieć, że tuż po śmierci Elżbiety II Władimir Putin złożył kondolencje nowemu królowi i przekazał, że nie weźmie udziału w pogrzebie. Brak zaproszenia dla Białorusi wynika z bliskiej współpracy tego państwa z Rosją. 

Pożegnanie królowej Elżbiety II (zdjęcie ilustracyjne)Pogrzeb Elżbiety II z rygorystycznymi zasadami. Joe Biden w autobusie?

Przedstawiciele Mjanmy nie pojawią się na pogrzebie Elżbiety II

Mjanma także została objęta brytyjskimi sankcjami, w związku z atakiem na społeczność Rohingja. To muzułmańska mniejszość żyjąca w dawnej Birmie, która padła ofiarą ludobójstwa ze strony birmańskich nacjonalistów. 

Kto weźmie udział w pogrzebie Elżbiety II?

W pogrzebie Elżbiety II ma wziąć udział około pół tysiąca zagranicznych dygnitarzy. Zaproszenia zostały wysłane do większości głów państw, z którymi Wielka Brytania Utrzymuje stosunki dyplomatyczne.

Na pogrzebie pojawi się m.in. prezydent  USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden. W Londynie będzie można też zobaczyć premierów Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Polskę będzie reprezentować para prezydencka.

Incydent w EdynburguIncydent w trakcie marszu za trumną Elżbiety II. 22-latek zatrzymany

Więcej o: