Rosja. Siergiej Ławrow i "szereg osób" mieli dostać wizy do USA. Odbędzie się tam zgromadzenie ONZ

Minister spraw zagranicznych Rosji miał otrzymać wizę na udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. Informację tę podała na razie tylko rosyjska agencja prasowa, powołując się na źródła z MSZ.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax podała we wtorek 13 września informację o tym, że Siergiej Ławrow dostał wizę do Stanów Zjednoczonych. Dokument ten musiał zostać wydany po to, by szef MSZ Rosji mógł wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rosja. Agencja Interfax podała, że Siergiej Ławrow otrzymał wizę do Stanów Zjednoczonych

- Dzisiaj wizy otrzymał Ławrow i szereg osób, które będą mu towarzyszyć - cytuje anonimowego informatora Interfax. Informacja ta została podana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Na razie ani ONZ, ani Stany Zjednoczone nie odniosły się do tego komunikatu.

Rosja od kilku tygodni krytykuje Stany Zjednoczone za zwlekanie z przyznaniem członkom rosyjskiej delegacji wiz, które umożliwiłyby przedstawicielom tego kraju wziąć udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Sesja ta rozpoczyna się właśnie 13 września w Nowym Jorku. Sesje wysokiego szczebla forum rozpoczną się natomiast w przyszłym tygodniu.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjneArmia, która miała bronić Moskwy przed NATO, wycofała się spod Charkowa

Moskwa jeszcze we wtorek oskarżała USA o "naruszanie zobowiązań" i próbę zablokowania udziału Rosji. Kreml zapowiedział też, że urzędnicy "podejmą wszelkie kroki" by pociągnąć ONZ i Stany Zjednoczone do "odpowiedzialności za tę sytuację".

Rosja wstępnie wystąpiła o 56 wiz. Agencja Interfax nie podała, czy wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Nie wiadomo więc, jak duża będzie delegacja Rosji podczas Zgromadzenia ONZ. Zgodnie z porozumieniem z 1947 roku, USA są zobowiązane do umożliwienia dostępu do ONZ zagranicznym dyplomatom, choć Waszyngton podkreśla, że może odmówić wydania wizy z powodu "bezpieczeństwa, terroryzmu i polityki zagranicznej". 

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowRosja nadal bez wiz na spotkanie ONZ. Ambasador Kremla: Niepokojące

Więcej o: