Wojna w Ukranie. Nie żyje Ołeksandr Szapował. Był solistą baletowym, walczył za Ukrainę

Ołeksandr Szapował zginął pod Donieckiem. Ten znany w Ukrainie artysta solista, członek baletu Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki zgłosił się na ochotnika, by walczyć z rosyjskim najeźdźcą o swoją ojczyznę.

Honorowy Artysta Ukrainy i solista baletu Narodowej Opery im. Tarasa Szewczenki, Ołeksandr Szapował nie żyje. Jak podaje Nexta, niezależny białoruski portal informacyjny, do walki za wolną Ukrainę zgłosił się na ochotnika.

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Solista baletu poległ pod Donieckiem

Ołeksandra Szapowała znała publiczność Narodowej Opery Ukrainy. Tancerz występował w najważniejszych spektaklach, m.in. "Carmen", "Juliusz Cezar". Był też nauczycielem tańca klasycznego.

"Był niezwykłym artystą, każdy nasz wspólny występ był wypełniony taką witalnością...bo był jedną z tych nielicznych osób, które żyły dla sceny... A teraz jego taniec stał się wieczny" - tak kolegę żegnała primabalerina Jekaterina Kuhar, cytowana przez ukraińską Prawdę.

Wołodymyr Zełenski w poniedziałek wieczorem mówił, że wojska ukraińskie odzyskały już 6 tys. km kw. terytorium zajmowanego przez Rosję w trwającej od początku września kontrofensywie ukraińskiej. Jedną z tych miejscowości był Majorsk w obwodzie donieckim. To tam poległ wybitny solista.

Kontrofensywa ukraińska. Kolejne sukcesy w obwodzie charkowskim

Ukraińska armia wypiera Rosjan na północy kraju - w obwodzie charkowskim. Odnosi też sukcesy na południowym odcinku frontu - w obwodzie chersońskim. Rosjanie tymczasem nie rezygnują ze szturmów w Donbasie.

Oprócz wyzwolonych w ostatnich dniach strategicznie ważnych Kupiańska, Iziumu i Bałakliji, ukraińskiej armii udało się wyprzeć Rosjan także z Swiatohirska - miasta położonego w pobliżu Ławry Świętogórskiej, ważnego prawosławnego ośrodka religijnego.

Ukraiński Sztab Generalny donosi, że na wyzwolonych terytoriach notowane są przestępstwa, których Rosjanie dokonywali wobec cywilów. Na południu, według danych przekazanych przez amerykański Instytut Badań nad Wojną, Rosjanie wycofali się z miejscowości Kyseliwka w pobliżu Chersonia. Na południu także ukraińska armia ostrzeliwuje rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia. Po raz kolejny ostrzelała też ważny dla Rosjan most Antoniwski w Chersoniu. Rosjanie ostatniej doby bezskutecznie próbowali szturmować w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim, oraz na południowo zachodnich obrzeżach miasta Donieck.

****

Więcej o: