Wojna w Ukrainie. Oto Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskiej kontrofensywy. To dzięki niemu ocalał Kijów

Ukraińskie wojsko z powodzeniem kontynuuje kontrofensywę na okupowanych przez Rosjan terenach Ukrainy. W doniesieniach o kolejnych sukcesach powtarza się nazwisko Ołeksandra Syrskiego. Kim jest?

Ołeksandr Syrski urodził się 26 lipca 1965 r. Jest absolwentem moskiewskiej Wyższej Szkoły Dowodzenia Kombinacją Broni oraz lwowskiej Akademii Sił Zbrojnych Ukrainy, którą ukończył z wyróżnieniem - podaje ukraińskie wydawnictwo Logos.

To jedyny pozostający w czynnej służbie ukraiński wojskowy ze stopniem generała pułkownika. Stopień ten Syrski uzyskał w sierpniu 2020 r., ale kilka miesięcy później na mocy ustawy podpisanej przez Wołodymyra Zełenskiego, ranga ta przestała być nadawana.

Przed wojną w Donbasie Syrski był pierwszym zastępcą szefa Głównego Centrum Dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Odpowiadał za współpracę z NATO.

Zniszczony rosyjski czołgRosjanie uciekali z okupowanych terenów na ukradzionych rowerach

Podczas walk w Donbasie w 2015 r. bronił przyczółku w Debalcewie, po czym wyprowadził ukraińskie oddziały z tworzonego przez Rosjan kotła. Dowodził też walkami w Wuhłehirsku, wsi Ridkodub oraz nieudaną próbą odzyskania Łogwinowa.

W 2016 r. stanął na czele Połączonego Sztabu Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy, które koordynowało działania operacyjne różnych ukraińskich sił bezpieczeństwa w Donbasie.

Od maja do sierpnia 2019 r. pełnił funkcję dowódcy Połączonego Sztabu Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy, a później szefa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Gdy pod koniec lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową wojnę w Ukrainie, Syrski z sukcesem dowodził obroną Kijowa. Na początku września zasłynął jako głównodowodzący ukraińskiej kontrofensywy na okupowanych przez Rosjan terenach.

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Ołeksandr Syrski: Nie sądziłem, że Rosja rozpęta wojnę na taką skalę

W rozmowie z "The Washington Post" z sierpnia br. Syrski wspominał, że "nawet nie wyobrażał sobie, że przywódcy Rosji rozpętają tak bezczelną agresję na tak wielką skalę".

Na łamach amerykańskiego dziennika opowiedział, że "aby chronić Kijów, zorganizował dwa pierścienie sił - jeden na zewnętrznych przedmieściach i jeden w obrębie stolicy. Chciał, aby zewnętrzny pierścień był jak najdalej od wewnętrznego, aby chronić centrum przed ostrzałem i zatrzymać Rosjan walczących na podejściach do Kijowa".

Dowódca "podzielił miasto i okolice na sektory oraz wyznaczył generałów z ośrodków edukacji wojskowej do kierowania każdym z nich, tworząc jasny łańcuch dowodzenia", a także "rozkazał przeniesienie zasobów lotniczych armii, w tym helikopterów i odrzutowców, poza główne bazy, umieszczając je z dala od oczywistych celów ataków lotniczych".

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ukraińcy na wyzwolonym terytorium w obwodzie charkowskim w Ukrainie, 12 września 2022 r.ISW: Ukraina odzyskała więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia

Ołeksandr Syrski - odznaczenia

Ołeksandr Syrski za swoje dokonania został odznaczony m.in.: Orderem Bohdana Chmielnickiego III stopnia (2015), Orderem Bohdana Chmielnickiego II stopnia (2022), Krzyżem Zasługi (2022) i Złotą Gwiazdą (2022), a co za tym idzie - przyznano mu także tytuł Bohatera Ukrainy.

Więcej o: