Franciszek: "Posiadanie dzieci to dziś kwestia patriotyzmu". Mówił o godzeniu pracy z macierzyństwem

- Dziś posiadanie dzieci jest także kwestią patriotyzmu, bo dzięki temu kraj może się dalej rozwijać - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z członkami Powszechnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego. Głowa Kościoła wskazała na problem, z którym często borykają się pracujące kobiety, a w którego rozwiązaniu powinni pomóc im przedsiębiorcy.

- Spadek liczby urodzeń w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa pogarsza sytuację przedsiębiorców i ogólnie gospodarki. Podaż pracy maleje, a wydatki na emerytury z finansów publicznych rosną. Istnieje pilna potrzeba wspierania rodzin i liczby urodzeń w praktyce - wskazał Franciszek podczas poniedziałkowego spotkania, w którym wzięło udział około 4600 włoskich przedsiębiorców. Wypowiedź papieża zacytował serwis Vatican News.

Papież Franciszek Papież mówi o "totalnej wojnie światowej". Nawiązał też do Jana Pawła II

Papież Franciszek przeciwny wyrzucaniu ciężarnych kobiet z pracy

- Musimy działać nad jak najszybszym wyjściem z demograficznej zimy, w której żyją Włochy i inne kraje - stwierdził Franciszek, zwracając uwagę na problem, z którym borykają się kobiety, które chcą być matkami, ale chcą też jednocześnie realizować się zawodowo.

- Zdarza się, że kobieta, która pracuje tu czy tam, boi się zajść w ciążę. Bo faktem jest - i nie mówię, że to dotyczy konkretnie was - że jak tylko ciążowy brzuch zaczyna być widoczny, kobietę wyrzuca się z pracy. Dlatego proszę, przyjrzyjcie się temu problemowi i zobaczcie, co możecie zrobić, aby kobiety w ciąży mogły godzić pracę z macierzyństwem - podkreślił.

Zobacz wideo Gowin: Mam nadzieję, że stanowisko Stolicy Apostolskiej ws. wojny w Ukrainie ulegnie zmianie

Papież zwrócił też uwagę, że w sytuacji, gdy jest zbyt duża różnica w wynagrodzeniach, "choruje wspólnota pracownicza, a potem szybko i społeczeństwo".

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Adriano Olivetti, wasz wielki kolega z minionego wieku, wyznaczył limit, jaki może dzielić najwyższe i najniższe pensje. Wiedział, że kiedy te różnice są zbyt duże, traci się we wspólnocie pracowników poczucie przynależności i wspólnego przeznaczenia, nie ma empatii i solidarności między wszystkimi - powiedział papież, wspominając o znanym włoskim przedsiębiorcy, producencie m.in. maszyn do pisania.

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne) Elżbieta II nie żyje. Papież Franciszek wysłał kondolencje

Więcej o: