Edynburg. Marsz za trumną królowej Elżbiety II. Król Karol tuż obok poddanych. "Poruszający moment"

Kondukt z ciałem Elżbiety II przeszedł do edynburskiej katedry świętego Idziego. W procesji uczestniczy m.in. król Karol III - idzie za trumną matki, a od tłumu poddanych oddzielają go barierki. Po nabożeństwie król wróci do nowych obowiązków - przyjmie na audiencji m.in. szkockich parlamentarzystów. Potem ponownie wróci do katedry św. Idziego na czuwanie nad trumną matki.

Trumna z ciałem Elżbiety II trafi do ogromnej, gotyckiej katedry świętego Idziego w Edynburgu. W przemarszu uczestniczy para królewska. Po drodze król Karol III i królowa Kamila mijali tłumy ludzi, którzy stali za metalowymi barierkami. Ludzie na widok królewskiej limuzyny klaskali i machali.

"Poruszający moment - pisze Omid Scobie, dziennikarka "The New York Times", dodając, że za trumną królowej do katedry św. Idziego podążają król Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward.

Na poniedziałek zaplanowano czuwanie rodziny królewskiej przy trumnie. Pożegnać królową będą też mogli mieszkańcy Szkocji. Trumna będzie wystawiona na widok publiczny.  We wtorek trumna z ciałem królowej wróci do Londynu.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Król Karol przyjął kondolencje od Parlamentu

W poniedziałek król Karol III przyjął od Parlamentu oficjalne kondolencje z powodu śmierci Elżbiety II. W imieniu brytyjskich parlamentarzystów przemawiał przewodniczący Izby Gmin Sir Lindsay Hoyle.

- Stratę królowej odczuł cały świat, całe Zjednoczone Królestwo i Wspólnota Narodów. W mediach ukazało się wiele zdjęć zmarłej Elżbiety II, ale najbardziej wzruszające są te, która ukazują ją wraz z rodziną. Nasz smutek jest wielki, ale wasz jest jeszcze większy - mówił Sir Lindsay Hoyle.

W krótkim wystąpieniu po wysłuchaniu kondolencji Karol III podkreślił zasługi swojej matki dla Wielkiej Brytanii i dodał, że była ona wzorem dla naśladowania zarówno dla niego, jak i dla wielu Brytyjczyków.

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II
Więcej o: