Xi Jinping spotka się z Władimirem Putinem. "Pokazuje, jak niebezpieczna stała się globalna sytuacja"

Prezydent Chin Xi Jinping spotka się z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Do rozmowy przywódców dojdzie podczas pierwszej zagranicznej podróży prezydenta Chin od początku pandemii koronawirusa.

Dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy odbędzie się w dniach 15 i 16 września w Samarkandzie. Do organizacji oprócz Rosji i Chin, należą również kraje Azji Centralnej: Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan oraz Pakistan i Indie. W szczycie weźmie udział także indyjski premier Narendra Modi.

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Xi Jinping spotka się z Władimirem Putinem. "Będzie zaniepokojony tym, jak przebiega wojna"

Przywódcy Chin i Rosji ostatni raz spotkali się na początku lutego 2022 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Chiny do tej pory nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę.

Ostatnią wizytę zagraniczną Xi Jinping złożył w styczniu 2020 roku w Birmie. Chińska strategia "zero covid" znacznie ograniczyła podróże dyplomatów z tego kraju w ciągu ostatnich dwóch lat. Jak wskazuje Reuter, pierwsza od dwóch lat zagraniczna chińskiego przywódcy "pokazuje, jak bardzo pewny jest swojej władzy w Chinach i jak niebezpieczna stała się globalna sytuacja".

W ubiegłym tygodniu spotkanie przywódców na szczycie potwierdził Kreml. Służby prasowe nie podały jednak szczegółów na temat spotkania.

Rosyjskie MON pokazało, ile ziem udało się wyzwolić Ukrainie w obwodzie charkowskimWpadka MON Rosji? Pokazano mapkę z odbitymi przez Ukraińców terenami

George Magnus, autor książki "Red Flags" o polityce współczesnych Chin, komentuje, że Xi Jinping "chce pokazać, jak pewny jest swojej pozycji wewnątrz kraju", a także "chce być postrzegany jako międzynarodowy przywódca narodów przeciwnych hegemonii Zachodu". 

"Business as usual"

- Xi będzie najbardziej zaniepokojony tym, jak przebiega wojna Putina oraz tym, czy w najbliższej przyszłości Putin i Rosja pozostaną w grze, ponieważ Chiny nadal potrzebują antyzachodniego przywództwa w Moskwie - mówi w rozmowie z Reuterem Magnus.

Agencja wskazuje, że nic nie wskazuje na to, aby chiński przywódca był gotów zrezygnować z partnerstwem z Rosją. Zdaniem Aleksanda Korolewa, wykładowcy stosunków międzynarodowych z UNSW w Sydney, spotkanie pokazuje, że "Chiny są gotowe nie tylko kontynuować 'business as usual' z Rosją, ale wyraźnie wykazują poparcie i przyspieszają tworzenie silniejszego sojuszu Rosja-Chiny".

Rosjanie tracą coraz więcej pozycji w UkrainieRosyjski generał odwołany po 16 dniach. Rosjanie ponoszą wielkie porażki

Więcej o: