Rosyjskie MON zaliczyło wpadkę? Pokazano, ile ziem udało się wyzwolić Ukrainie w obwodzie charkowskim

Rosyjskie MON ujawniło, ile ziem w obwodzie charkowskim zostało odbitych przez armię ukraińską (stan na 11 września). Z mapy opublikowanej na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej Rosji wynika, że Ukraińcom udało się odbić m.in. miasto Wołczańsk, które okupanci zajęli pierwszego dnia wojny.

Od początku września ukraińskie wojsko rozpoczęło ofensywę w kierunku Chersonia. 11 września szef obwodu charkowskiego Ołeh Sinechubow przekazał, że Ukraińcom udało się, wyzwolili ponad 40 miejscowości w obwodzie charkowskim. 

Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Rosyjskie MON pokazało mapę. W obwodzie charkowskim armia ukraińska odbija kolejne miasta 

Rosyjskie MON 11 września opublikowało komunikat na stronie resortu, w którym udostępniło mapę informującą, jakie terytorium zajętych przez Rosję ziem Ukrainy udało się odbić armii ukraińskiej. Z opublikowanej mapy wynika, że Rosja sprawuje obecnie kontrolę na niewielkim obszarze obwodu charkowskiego, za rzeką Oskol.

Trwa ofensywa UkrainyOgromne sukcesy Ukraińców. Media: Wyzwolili miasto 3 km od granicy

Niezależny rosyjski portal meduza.io przekazał, że w porównaniu z mapą z 10 września teren okupowany przez Rosję zmniejszył się, a rosyjska armia opuściła m.in. miasto Wołczańsk położone na tuż przy granicy z Rosją. Wołczańsk był miastem, które Rosjanie zajęli już pierwszego dnia wojny (24 lutego). Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazał w niedzielę, że wojskom ukraińskim udało się wyzwolić ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych terytoriów okupowanych przez Rosjan zajętych w kwietniu.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie wycofują się z obwodu charkowskiego 

Rosjanie wycofują się zarówno w okolicach Charkowa, jak i Chersonia - przekazał 11 września w wieczornym podsumowaniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W obwodzie charkowskim 150 rosyjskich żołnierzy wyruszyło w kierunku nadal okupowanych terenów lub do Federacji Rosyjskiej konwojem składającym się z dwóch autobusów, ciężarówki i 19 skradzionych samochodów. Podobnie w obwodzie ługańskim - okupanci pospiesznie opuścili okolicę w czterech ciężarówkach Kamaz, 20 samochodach pancernych Tigr i ponad 20 skradzionych samochodach należących do okolicznych mieszkańców.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dziesiątki zniszczonego rosyjskiego sprzętuUkraina. Rosyjscy żołnierze porzucili sprzęt wartości 130 mln dolarów

Więcej o: