Trumna z ciałem królowej Elżbiety II dotarła do Edynburga. Tłumy żegnały królową cichymi oklaskami

Trumna Elżbiety II dotarła do Edynburga. Tym samym skończył się pierwszy etap podróży do Windsoru, gdzie monarchini zostanie pochowana w poniedziałek 19 września. Dębowa trumna opuściła Balmoral w niedzielę rano.

Trasa liczyła niemal 300 kilometrów. Na trumnie widniał sztandar szkockich królów: nieokiełznany lew. Po drodze karawan mijał miasta i miasteczka. Na trasie znalazły się: pobliska wioska Ballater, granitowe miasto - Aberdeen, Dundee i Perth. Ludzie na trasie witali swą królową w ciszy, czasem rozlegały się ciche oklaski.

Przez noc ciało Elżbiety II zostanie przechowane w Hollyroodhouse - rezydencji monarchów w Edynburgu, nieopodal szkockiego parlamentu.

Zobacz wideo "Król Karol, śmierć i pogrzeb Elżbiety II, a potem długo nic". Weekendowy przegląd prasy prosto z Londynu

Ciąg dalszy uroczystości żałobnych w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej 

W poniedziałek odbędzie się uroczysta procesja wzdłuż słynnej Królewskiej Mili, a trumna trafi do Katedry św. Idziego. W procesji będzie szedł m.in. król Karol III wraz z królową małżonką. Nowy monarcha do Edynburga uda się w poniedziałek - to część operacji o kryptonimie Spring Tide, czyli pierwszej podróży jako monarchy po czterech krajach Wielkiej Brytanii. W katedrze św. Idziego Szkoci będą mogli pożegnać królową.

We wtorek trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a następnie do bazy lotniczej RAF Northol w Londynie. Pogrzeb królowej zaplanowano na poniedziałek 19 września. Monarchini spocznie w Kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce przeniesiona zostanie również trumna z ciałem jej męża, księcia Filipa.

Więcej o: