Hiszpania chce zmienić przepisy. Aborcja bez zgody rodziców już dla 16-latek

Rząd Pedro Sancheza zatwierdził projekt ustawy, która umożliwi nieletnim w wieku 16 i 17 lat przerwanie ciąży bez zgody rodziców. Politycy chcą, by nowe przepisy weszły w życie najpóźniej pod koniec 2023 roku.

Ustawa zatwierdzona przez rząd premiera Pedro Sancheza rozpoczęła procedurę parlamentarną. Po uchwaleniu nowelizacji ustawy w sprawie zdrowia seksualnego i dobrowolnego przerywania ciąży (ustawy o aborcji) przez Kongres Deputowanych, projekt zostanie przesłany do zatwierdzenia przez Senat. Większość w parlamencie ma ugrupowanie Sancheza, który chce, by ustawa weszła w życie przed zakończeniem kadencji rządu - czyli do końca 2023 roku. 

Zobacz wideo Gawkowski: Jestem katolikiem i uważam, że legalna aborcja wpisuje się w nurt myślenia prawno-człowieczego

Hiszpania chce znowelizować ustawę o aborcji. Nowy projekt zakłada przerwanie ciąży przez nieletnie bez zgody rodziców

Ustawa ma umożliwić nieletnim w wieku 16 i 17 lat przerwanie ciąży bez zgody rodziców. Aborcja ma być zagwarantowana przez hiszpańską publiczną ochronę zdrowia. Poza tym nowelizacja wyeliminuje tzw. "trzy dni refleksji" przed podjęciem decyzji o aborcji - to z kolei wiąże się z koniecznością zreformowania Kodeksu Karnego. 

Po przerwaniu ciąży kobiety będą miały prawo do dni wolnych od pracy. Otrzymają też specjalistyczne wsparcie psychologów. Ponadto ośrodki zdrowia i apteki mają obowiązkowo posiadać w ofercie tabletki postkoitalne - tzw. tabletki "dzień po". Są one dostępne bez recepty i kosztują 20 euro. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Polska" ławka za 100 tys. złotych poległa po pierwszym deszczu [ZDJĘCIA]

Apteki, które nie będą wydawały tabletek "dzień po", muszą liczyć się z bardzo wysokimi karami wynoszącymi od 90 tysięcy do nawet miliona euro. Ponadto farmaceuta zawsze musi mieć "zapas odpowiedni do zapotrzebowania" i nie może tłumaczyć się tym, że zabrakło mu tych środków. 

Ministerka ds. równości Irene Montero dodaje, że poza dostępem do aborcji konieczne jest także wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach

LPR. Zdjęcie ilustracyjneZwłoki mężczyzny w Chotomowie. LPR znalazło je przypadkiem

Więcej o: