Ukraina w kilka dni wyzwoliła więcej terytorium niż Rosja zdobyła od kwietnia - raport ISW

Z danych przedstawionych przez amerykańskich analityków wynika, że w ciągu ostatnich pięciu dni siły ukraińskie wyzwoliły ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych terytorium. Ukraińcy przebili się przez rosyjskie pozycje, w niektórych przypadkach wbijając się w głąb zajętych terenów na 70 kilometrów od linii frontu.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną przekazał, że w ciągu ostatnich pięciu dni, od wtorku 6 września do soboty 10 września, siły ukraińskie wyzwoliły ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych terytorium zajętego przez rosyjskich najeźdźców. Co możemy przeczytać w raporcie ISW?

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: Czemu o modernizacji polskiej armii nie myślało się rok czy dwa lata temu?

Wojna w Ukrainie. Raport ISW o sukcesach Ukrainy na froncie wschodnim. "Zdobędą miasto Izium w ciągu najbliższych 48 godzin"

"Siły rosyjskie nie przeprowadzają kontrolowanego wycofywania się - zamiast tego pospiesznie uciekają z południowo-wschodniego obwodu charkowskiego, aby uniknąć utknięcia w kotle wokół Izium. Siły rosyjskie wcześniej osłabiły północną oś frontu, przerzucając jednostki na południe Ukrainy i Krym. Tym samym przyspieszyli postępy Ukrainy na froncie wschodnim" - czytamy na początku raportu.

Serhij Hajdaj przekazał informacje o Rosjanach, którzy uciekają z miast w obwodzie ługańskimRosjanie uciekają z miast zajętych od 2014 roku. Kilometrowe korki

Jak dodaje ISW, Ukraina nie ogranicza się do odbijania Izium. Z doniesień wynika, że ukraińskie wojsko odbiło też tereny znajdujące się zaledwie 15 kilometrów od granicy z Rosją. "Siły ukraińskie spenetrowały w niektórych miejscach rosyjski front na głębokość do 70 km i zdobyły ponad 3000 kilometrów kwadratowych terytorium w ciągu ostatnich pięciu dni (od 6 września). Jest to terytorium większe od terenów zdobytych przez siły rosyjskie we wszystkich swoich operacjach od kwietnia" - czytamy dalej. 

"Siły ukraińskie prawdopodobnie zdobędą miasto Izium w ciągu najbliższych 48 godzin, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. Wyzwolenie Izium będzie najważniejszym osiągnięciem militarnym Ukrainy od zwycięstwa w bitwie pod Kijowem w marcu" - podaje dalej Instytut Badań nad Wojną. Jak zaznaczono w raporcie, zdobycie tego miejsca uniemożliwiłoby Rosji poruszanie się na północny zachód drogą E40, która była wykorzystywana przez Rosjan w celu ominięcia ukraińskich pozycji na linii słowiańsk-kramatorsk.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w UkrainieTak ukraińska armia zaskoczyła Rosjan. "Nie mieli pojęcia, co się dzieje"

ISW zauważa też, że rosyjscy eksperci wojskowi już wcześniej wskazywali problem z ewentualną ewakuacją wojsk z Izium, wskazując na możliwość utworzenia przez Ukrainę tak zwanego kotła. Okrążeni Rosjanie ponieśliby wówczas ogromne starty. Na Telegramie obserwuje się też wzrost wpisów krytykujących Kreml i rosyjskie Ministerstwo Obrony, które potwierdziło problemy na froncie dopiero w sobotę 10 września. Rosja opisuje to jednak nie jako ucieczka z pozycji, a "przegrupowanie się wojsk". 

Więcej o: