Wojna w Ukrainie. Rosjanie porzucili rannego pułkownika. Ukraińcy się nim zajęli

Kolejny rosyjski oficer trafił w ręce ukraińskich żołnierzy. Żołnierze 25. Brygady Powietrznodesantowej wzięli do niewoli podpułkownika Artema Helemendyka. Rosjanie go porzucili.

Ukraińskie media podają, że żołnierze z 25. Brygady Powietrznodesantowej uratowali rosyjskiego pułkownika. Według tych doniesień, rosyjscy żołnierze 18. Dywizji Strzelców mieli zostawić swojego rannego oficera na polu walki. Ukraińcom oficer zawdzięcza życie.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Ukraińscy żołnierze uratowali rosyjskiego pułkownika. I wzięli go do niewoli

"Grupa rozpoznawcza 25. Brygady Powietrznodesantowej pojmała podpułkownika Artema Helemendyka z 18. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych" - napisali Ukraińcy na Telegramie.

Ukraińscy żołnierze wzięli do niewoli rosyjskiego oficeraUkraińscy żołnierze wzięli do niewoli rosyjskiego oficera screen - Telegram

Nie podano, gdzie dokładnie został znaleziony rosyjski oficer. Artem Helemendyk jest jednak kolejnym rosyjskim żołnierzem, który trafił do ukraińskiej niewoli.

W środę w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z zatrzymania rosyjskich żołnierzy w obwodzie charkowskim. Jeden z nich ma mundur z dwiema gwiazdkami. Początkowo sądzono, że to oficer w stopniu podpułkownika. Szybko jednak ustalono tożsamość jeńca - okazało się, że to generał porucznik Andriej Syczewoj, dowódca rosyjskiego zgrupowania wojsk "Zachód" - jeden z najważniejszych rosyjskich dowódców.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Wojna w UkrainieUkraińcy wyzwalają kolejne miasta. Zełenski: Odzyskaliśmy 2000 km kwadratowych

Ukraińskie wojsko idzie jak burza. Odzyskuje kolejne miasta

Od początku września Ukraina odzyskuje kolejne tereny zajęte przez Rosjan. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego armia odzyskała już około 2000 kilometrów kwadratowych okupowanej ziemi.

Ukraińska armia odnosi dalsze sukcesy w obwodzie charkowskim, gdzie wyzwala kolejne miejscowości - oddziały wkroczyły m.in. do Kupiańska, wyzwalane są też kolejne miejscowości w regionach kupiańskim i izjumskim w obwodzie charkowskim. W internecie pojawiają się też niepotwierdzone informacje o odzyskaniu lotniska w Doniecku.

W odpowiedzi Rosja planuje mobilizację na okupowanych terenach. Mężczyznom zakazano opuszczania miejsca zamieszkania - podał Sztab Generalny Ukrainy.

*****

Więcej o: