Nieoficjalnie: Ukraińskie wojsko przejęło lotnisko w Doniecku. Szef DRL uciekł z miasta

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ukraińcy mogli zdobyć lotnisko w Doniecku. Wcześniej informowano, że wojska wkroczyły na teren nazywany "ukraińskim Westerplatte", który Rosjanie zajmowali od 2014 roku. Media informują również, że szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin opuścił miasto.

"W ciągu ostatnich kilku minut pojawiły się nieoficjalne i niepotwierdzone doniesienia, mówiące o tym, że siły ukraińskie zdołały zdobyć międzynarodowe lotnisko w Doniecku po wycofaniu się sił rosyjskich i że teraz zaczynają posuwać się w kierunku miasta Donieck" - napisał na Twitterze analityk OSINTdefender.

Już godzinę wcześniej ukraińskie media, które powołują się na źródła wywiadowcze, informowały, że armia ukraińska prawdopodobnie weszła w sobotę na teren lotniska w Doniecku. Te doniesienia potwierdził w mediach społecznościowych parlamentarzysta Ołeksij Gonczarenko.

Kanal24 przekazał ponadto, że szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin opuścił miasto.

Siły ukraińskie kontynuują odbijanie z rąk wojsk rosyjskich miejscowości w obwodzie charkowskim i na południu kraju - przekazał w sobotę wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W komunikacie zaznaczono, że kontynuowane jest wyzwalanie miejscowości tymczasowo zajętych przez rosyjskich okupantów w obwodzie charkowskim i na kierunku rzeki Boh. 

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Ukraińska ofensywa trwa. Rosyjski MON przyznaje, że wojsko ucieka z obwodu charkowskiego

Trwa ukraińska ofensywa w obwodzie charkowskim. Rosyjskie wojsko wycofuje się z kolejnych miejscowości. Według nieoficjalnych informacji ukraińscy żołnierze są już w mieście Izium.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Do wyzwolonej Bałakliji przyjechał szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, a także dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Podniesiono tam oficjalnie ukraińską flagę państwową. Szef obwodu w opublikowanym nagraniu podkreślił, że oczekuje na kolejne sukcesy ukraińskich żołnierzy.

Tymczasem w sobotę ukraińskie wojsko zdobyło kolejne miasto, Kupiańsk, będące ważnym węzłem komunikacyjnym. Ofensywa Ukrainy skierowana jest na miasto Izium. Tam, według niektórych informacji, znajdują się już ukraińscy zwiadowcy i oddziały specjalne. Pojawiają się też doniesienia, że Rosjanie uciekają z miasta. Jak zaznacza ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko, kolejne porażki demoralizują rosyjską armię. Jak zaznaczył, wróg zaczyna myśleć o tym, jak uciec ze swoich pozycji, aby nie zginąć albo nie trafić do niewoli.

Według oficjalnych danych Sztabu Generalnego w ostatnich dniach w obwodzie charkowskim wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium i ponad 30 miejscowości. Ukraińska armia przesunęła się o 50 kilometrów w głąb linii frontu.

Więcej o: