Podano datę pogrzebu królowej Elżbiety II. Przeniesiona zostanie trumna z ciałem jej męża

Pałac Buckingham poinformował, że pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września w południe polskiego czasu.

W poniedziałek w południe rozpoczną się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim - poinformował Pałac Buckingham. Zwykle pogrzeb odbywa się 10 dni po śmierci monarchy, w tym przypadku od śmierci do pogrzebu minie 11 dni. Wcześniej nowy król Karol III zdecydował, że dzień pochówku jego matki będzie dniem wolnym od pracy.

W komunikacie przedstawiono szczegóły ostatniej drogi Elżbiety II. Rozpocznie się ona w niedzielę 11 września, kiedy o godzinie 11 polskiego czasu trumna z ciałem królowej zostanie wyprowadzona z posiadłości w Balmoral. Stamtąd trafi do Pałacu Holyrood, rezydencji monarchów brytyjskich w Szkocji. Trumna spocznie w Sali Tronowej, aby personel pałacu mógł złożyć hołd królowej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W poniedziałek 12 września król z małżonką przyjadą do Edynburga, by po godzinie 15 przejść z procesją od Pałacu Holyrood do katedry św. Idziego. Tuż przed 16 trumna ozdobiona koroną Szkocji zostanie wniesiona do katedry. Tam zgromadzeni będą mogli oddać hołd Elżbiecie II. O 20:20 król i inni członkowie rodziny królewskiej odbędą czuwanie. 

Księżniczka Anna poleci z ciałem do Londynu

We wtorek 13 września o godzinie 18 trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu. Z ciałem królowej będzie leciała księżniczka Anna, jedyna córka Elżbiety II. Po niecałej godzinie samolot wyląduje w bazie Królewskich Sił Powietrznych pod Londynem. Stamtąd trumna zostanie przewieziona do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ustawiona w sali balowej - tam hołd złożą członkowie rodziny królewskiej. 

W środę 14 września na trumnie ułożony zostanie symbol imperium brytyjskiego - brytyjska korona państwowa. 22 minuty po 15 trumna na tzw. łożu (daw. lawecie) przejedzie z Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. W pochodzie będą szli król Karol III z małżonką Kamilą i inni członkowie rodziny królewskiej. Z informacji BBC wynika, że procesja będzie transmitowana na ekranach ustawionych w londyńskich parkach. 

Wystawienie trumny na widok publiczny

O godzinie 16 w Pałacu Westminsterskim arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Po tym trumna z ciałem zostanie wystawiona na widok publiczny aż do poniedziałku. W tym czasie będzie można złożyć hołd królowej. Szczegóły zostaną podane przez rząd, jednak już teraz wiadomo, że Pałac odwiedzą tłumy - gdy w 2002 roku wystawiono tam trumnę z ciałem Elżbiety, królowej matki, siedzibę brytyjskiego parlamentu odwiedziło ponad 200 tysięcy osób.

Trumna ustawiona na katafalku będzie przykryta flagą Royal Standard, a na niej ułożone będą: brytyjska korona państwowa, berło i jabłko. 

Królowa zostanie pochowana z mężem, rodzicami i siostrą

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września o godzinie 12 polskiego czasu w Opactwie Westminsterskim, gdzie królowa została koronowana w 1953 roku i brała ślub z księciem Filipem w 1947 roku. W Opactwie odprawiony był też pogrzeb królowej matki.

BBC podaje, że wśród gości znajdą się m.in. członkowie rodziny, premierka Liz Truss, byli premierzy i głowy państw. 

Następnie trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego. Królowa spocznie w kaplicy pamięci króla Jerzego VI, gdzie pochowani są również  jej rodzice - Jerzy VI i Elżbieta Bowes-Lyon, a także siostra królowej, księżniczka Małgorzata. W to miejsce przeniesiona zostanie też trumna z ciałem zmarłego rok temu księcia Filipa. Mąż Elżbiety II spoczywał dotąd w królewskim skarbcu w kaplicy św. Jerzego

Zobacz wideo Pożegnanie Królowej - tłumy przed Pałacem Buckingham
Więcej o: