Ukraińska ofensywa trwa. Rosyjski MON przyznaje, że wojsko ucieka z obwodu charkowskiego

Trwa ukraińska ofensywa w obwodzie charkowskim. W wyzwolonym mieście Bałaklija uroczyście wciągnięto na maszt flagę Ukrainy, ukraińscy żołnierze są już też w mieście Izium. Rosyjskie wojsko wycofuje się z kolejnych miejscowości.

Do wyzwolonej Bałakliji przyjechał szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, a także dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Podniesiono tam oficjalnie ukraińską flagę państwową. Szef obwodu w opublikowanym nagraniu podkreślił, że oczekuje na kolejne sukcesy ukraińskich żołnierzy.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Agencja TASS cytuje rzecznika rosyjskiego ministerstwa obrony, który przekonuje, że wojsko wycofano z miasta Izium i Bałakiji, by skupić się na Doniecku. - Aby osiągnąć cel operacji specjalnej, jakim jest wyzwolenie Donbasu, zdecydowano o przegrupowaniu rosyjskich sił stacjonujących w okolicy Bałakiji i miasta Izium, by zwiększyć wysiłki na froncie donieckim - powiedział Igor Konaszenkow.

W mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze nagrania przedstawiające ukraińskich żołnierzy na wjeździe do miasta.

W niedzielę ukraińskie wojsko zdobyło też Kupiańsk, będący ważnym węzłem komunikacyjnym. Na kanale administracji rejonu wołczańskiego (w obwodzie charkowskim) podano, że również stamtąd wycofują się rosyjskie wojska.

Złe nastroje wśród Rosjan, porażki demoralizują armię

Christo Grozev z portalu Bellingcat wskazuje na złe nastroje w wiadomościach wymienianych na rosyjskich kanałach. Przytacza m.in. wiadomość o treści: "Izium poddany... I niestety to nie koniec". 

Jak zaznacza ekspert wojskowy Ołeksandr Musijenko kolejne porażki demoralizują rosyjską armię. Jak zaznaczył, wróg zaczyna myśleć o tym jak uciec ze swoich pozycji, aby nie zginąć, albo nie trafić do niewoli.

Według oficjalnych danych Sztabu Generalnego w ostatnich dniach w obwodzie charkowskim wyzwolono spod rosyjskiej okupacji ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium i ponad 30 miejscowości. Ukraińska armia przesunęła się o 50 kilometrów w głąb linii frontu.

Więcej o: