Wojna w Ukrainie. Żołnierze oddali hołd Elżbiecie II. "Spoczywaj w pokoju, królowo"

Pałac Buckingham pogrążył się w żałobie, a trwająca 70 lat era elżbietańska dobiegła końca. Z całego świata płyną do Wielkiej Brytanii kondolencje. Hołd zmarłej monarchini oddali także ukraińscy żołnierze, którzy na rakietach napisali imię królowej.

Wielka Brytania jest jednym z sojuszników Ukrainy i odgrywa znaczącą rolę we wsparciu ich wojennych wysiłków. Choć Elżbieta II nie wypowiadała się publicznie na temat rosyjskiej agresji, żołnierze w dość nietypowy sposób oddali jej hołd. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pożegnanie Królowej - tłumy przed Pałacem Buckingham

Ukraińcy żołnierze oddali hołd królowej Elżbiecie II. "Spoczywaj w pokoju"

Ukraińscy żołnierze wyrazili "szczerą wdzięczność i szacunek dla niezwykłego przywódcy wielkiego narodu". Oddali cześć zmarłej królowej Wielkiej Brytanii specjalnymi wiadomościami zamieszczonymi na pociskach artyleryjskich, które najprawdopodobniej zostaną wystrzelone w powietrze i użyte w walce z Rosją. Komunikaty są napisane w języku ukraińskim i angielskim - "Chwała Królowej Elżbiecie" oraz "Spoczywaj w pokoju, królowo". 

"Zawsze będzie pamiętana i kochana. Wasza Wysokość w imieniu Ukrainy i całego świata dziękuję za wszystko, co zrobiliście. RIP, Elżbieta II" - czytamy we wpisie ukraińskiego artylerzysty Brygady Desantowo-Szturmowej na Twitterze. 

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne) Elżbieta II nie żyje. Papież Franciszek wysłał kondolencje

Wojna w Ukrainie. Ciche wsparcie królowej Elżbiety II

Przypominamy, że niemal wszystkie aspekty życia brytyjskiej rodziny królewskiej reguluje specjalny protokół, zgodnie z którym monarcha nie angażuje się w politykę krajową i zagraniczną.

Królowa Elżbieta II nie wypowiadała się publicznie na temat rosyjskiej agresji. Wysyłała jedynie komunikaty, świadczące o tym, że ją potępia. Gdy w marcu doszło do jej spotkania z premierem Kanady, założyła strój z niebieskimi i żółtymi dodatkami, a za nią stał wazon z kwiatami w tych samych, ukraińskich barwach.

Ponadto monarchini przekazała darowiznę z własnych środków na rzecz Komitetu Kryzysowego ds. Katastrof i Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy. Kwota nie została ujawniona. 

Wojna w Ukrainie. Rosjanie uciekają w popłochu - żołnierze aż spadają z czołgów Rosjanie uciekają tak szybko, że aż spadają z czołgu [WIDEO]

Więcej o: