Karol wzruszająco o rodzinie. "Ukochanej żonie", "wyrazy miłości dla Harry'ego i Meghan"

W orędziu do narodu Karol III wiele czasu poświęcił swojej rodzinie. Mówił m.in. o królowej małżonce, na której miłości polega od 17 lat. Nawiązał także do nowej roli Williama i Kate, a także przesłał "wyrazy miłości" dla Harry'ego i Meghan.

W pierwszym orędziu do narodu Karol III poświęcił sporo czasu swojej rodzinie. Oddał hołd "ukochanej żonie Kamili", zaznaczając, że stała się królową małżonką. Podkreślił, że Kamila z oddaniem będzie realizowała swoje obowiązki w nowej roli. - Polegam na miłości mojej żony - mówił, dodając, że są razem od 17 lat.

Karol III nawiązał też do nowych zadań i obowiązków Williama, które syn przejął od niego. - William przyjmuje dziś tytuły szkockie, które miały dla mnie tak ogromne znaczenie. Wchodzi w moją rolę, jako książę (ang. duke) Kornwalii, przejmuje zadania za księstwo, czyli rolę, którą pełniłem przez ponad 50 lat - mówił.

- Wiem, że nowy książę Walii, mając u boku Katherine będą - jestem tego pewien - inicjować narodową debatę i pomogą wynieść potrzebujących z jej marginesu - dodał. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wspomniał również o Harrym i Meghan, którym przesłał "wyrazy miłości". - Chciałbym wyrazić moją miłość do Harry’ego i Meghan, którzy budują swoje życie za morzem - dodał.

Zobacz wideo Król Karol i królowa Camilla przybyli do Pałacu Buckingham

Król Karol III podkreślił na początku, że przemawia do narodu z uczuciem smutku. - W ciągu swojego życia Jej Królewska Mość, moja ukochana matka, była inspiracją, przykładem dla mnie i całej mojej rodziny - mówił. Zaznaczył, że jego rodzina ma wobec królowej dług m.in. za jej miłość, przewodnictwo i zrozumienie.

Karol III przekazał, że "uczucia, podziw i szacunek", które wzbudzała królowa Elżbieta II, "stały się znakiem poznawczym jej panowania". - Jak może zaświadczyć każdy członek mojej rodziny, łączyła te cechy z ciepłem, humorem i nieomylną umiejętnością dostrzegania w ludziach tego, co najlepsze - podkreślił król. 

Więcej o orędziu Karola III pisaliśmy w materiale poniżej:

Król Karol III wygłosił orędzieKarol III: Będę starał się służyć wam z lojalnością, szacunkiem i miłością

Elżbieta II nie żyje. Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii

W czwartek zmarła królowa Elżbieta II. Monarchini mała 96 lat. Panowanie rozpoczęła w 1952 roku, jako szósta kobieta w historii Wielkiej Brytanii. Była najdłużej panującym władcą w historii Zjednoczonego Królestwa. 

W chwili śmierci Elżbiety II królem został jej syn, Karol. Jego małżonka, Kamila, zyskała tytuł królowej małżonki. 

W czwartek służby prasowe opublikowały pisemne oświadczenie nowego monarchy.

"Śmierć mojej ukochanej Matki, Jej Wysokości Królowej, to czas ogromnego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Opłakujemy odejście umiłowanej Monarchini i ogromnie ukochanej Matki. Wiem, że tę stratę odczuje głęboko cały kraj, Wspólnota Narodów i niezliczona ilość ludzi na całym świecie" - podkreślił Karol III.

"W czasie żałoby i okresu przemian, moja rodzina i ja pocieszamy się świadomością, jakim szacunkiem i głęboką sympatią cieszyła się Królowa" - dodał król.

Więcej o: