Życie publiczne w Wielkiej Brytanii zamarło. Odwołane protesty, wydarzenia kulturalne i sportowe

Po śmierci Elżbiety II w Wielkiej Brytanii odwołane zostały wydarzenia kulturalne i sportowe. Parlament ograniczył swoje prace do minimum. Bank Anglii przełożył posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej. Nie odbędą się także ogólnokrajowe protesty.

Brytyjski rząd ograniczył swoje prace do minimum. Kontynuowane mają być jedynie działania na rzecz zamrożenia cen energii - podaje Telegraph. Do opinii publicznej przekazywane będą tylko najważniejsze informacje. 

Bank Anglii poinformował w piątek, że w związku żałobą po śmierci królowej Elżbiety II, przełożono zaplanowane na czwartek posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej. Odbędzie się ono 22 września.

Zamknięte zostały także niektóre teatry, nieczynna jest Galeria Narodowa i Opera Królewska. Nie odbędzie się też bal maturalny w Royal Albert Hall, którego patronką była królowa.

Zobacz wideo Jak Brytyjczycy odbiorą Kamilę jako nową królową?

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Odwołane ogólnokrajowe protesty i wydarzenia sportowe

W piątek 9 września pracownicy Royal Mail, którzy domagają się podwyżek płac, zawiesili swoje protesty. Przedstawiciele placówek pocztowych zrzeszeni w związku zawodowym Communication Workers Union (CWU) od miesięcy są w sporze z pracodawcą. Protesty są tak zaawansowane, że Brytyjczycy mieli odczuć utrudnienia związane z dostawami przesyłek. Strajk został jednak odwołany. Nie odbędzie się również strajk klimatyczny organizacji Animal Rebellion.

W czwartek 15 września miał się odbyć strajk maszynistów dwunastu przewoźników kolejowych zorganizowany przez ich związek ASLEF. On również został odwołany do czasu zakończenia żałoby narodowej w kraju.

Władze ligi angielskiej odwołały również najbliższą kolejkę Premier League. Nie odbędą się także inne wydarzenia sportowe jak mecze krykieta, wyścigi konne, turnieje golfa czy rugby. 

Król Karol IIIKoronacja Karola III nawet za kilka miesięcy. Elżbieta czekała ponad rok

Po śmierci królowej Wielka Brytania wprowadza plan działań na 10 dni po śmierci królowej, który szczegółowo opisuje zadania instytucji państwowych. W momencie, kiedy informacja o śmierci Elżbiety II została przekazana premierce Wielkiej Brytanii przez prywatnego sekretarza królowej, uruchomione zostały równolegle dwie operacje "Spring Tide" i "London Bridge".

Jeszcze w piątek po południu premierka i jej gabinet spotkają się z Karolem III. W sobotę ciało Elżbiety II zostanie przetransportowane do Londynu, a nowy król wygłosi orędzie do narodu.

Szczegółowy plan kolejnych dni rozpisaliśmy w tekście poniżej:

Król Karol IIIHarmonogram działań 10 dni po śmierci królowej Elżbiety II

Więcej o: