Wielka Brytania. Szczegóły operacji "Spring Tide". Co w najbliższym czasie czeka Karola?

Era elżbietańska dobiegła końca. Wielka Brytania wprowadza plan działań na 10 dni po śmierci królowej, który szczegółowo opisuje zadania instytucji państwowych. Przedstawiamy harmonogram.

Pałac Buckingham w czwartek (8 września) o 18:30 poinformował o śmierci Elżbiety II. Przed rezydencją monarchów zebrały się tysiące osób, by oddać jej hołd. "To moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków naszej rodziny. Opłakujemy dziś śmierć umiłowanej Monarchini i kochanej Matki. Wiem, że nasz kraj głęboko odczuje jej stratę, podobnie jak inne Królestwa i Wspólnota Narodów, a także niezliczona ilość ludzi na całym świecie" - napisał już nie książę Walii, a król Karol III. Zanim jednak zostanie koronowany, musi minąć trochę czasu. W Wielkiej Brytanii zostały wdrożone operacje "London Bridge" i "Spring Tide".

Operacja "Spring Tide" i "London Bridge". Co w najbliższym czeka Karola? Harmonogram

"London Bridge" i "Spring Tide" to dwie równoległe operacje. Pierwsza nakreśla organizację pogrzebu Elżbiety II, natomiast druga, drogę księcia Karola na tron.

Procedury zostały uruchomione, w momencie, kiedy informacja o śmierci Elżbiety II została przekazana premierce Wielkiej Brytanii przez prywatnego sekretarza królowej, który poinformował o tym również Sekretarza Gabinetu i Tajnej Rady.

Plan został rozpisany na 10 dni. Przedstawiamy harmonogram.

Dzień 1. - 10 września

  • Rada Akcesyjna zbierze się o godzinie 10.00 rano w Pałacu św. Jakuba i Royal Exchange, aby ogłosić króla Karola nowym suwerenem. Została tam odczytana proklamacja. 
  • Następnie parlament spotka się, aby uzgodnić przesłanie kondolencyjne. Deputowani złożą hołd w Izbie Gmin. Wszystkie prace parlamentarne zostaną zawieszone na 10 dni.
  • Premier i gabinet spotkają się z Karolem III o 15.30.

Dzień 2. - 11 września

  • Proklamacja nowego króla zostanie ogłoszona przez administracje krajów Zjednoczonego Królestwa: w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
  • Operacja "Unicorn" - ciało Elżbiety II zostanie przewiezione do Londynu.

Dzień 3. - 12 września

  • Król Karol III otrzyma pismo kondolencyjne z Pałacu Westminsterkiego.
  • Monarcha wygłosi mowę kondolencyjną w Pałacu Westminsterskim, a następnie wyruszy w podróż po krajach Wielkiej Brytanii, zaczynając od Szkocji.
  • Otrzyma pismo kondolencyjne w parlamencie szkockim i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze St.Giles w Edynburgu.

Dzień 4. - 13 września

  • Król Karol przybędzie do Irlandii Północnej, gdzie w zamku Hillsborough otrzyma kolejne pismo kondolencyjne. Weźmie także udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.
  • Próba operacji "Lion" - odbędzie się próba procesji z trumną królowej z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego.

Dzień 5. - 14 września

  • Operacja "Lion" - kondukt z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego przejdzie wzdłuż ceremonialnej trasy przez Londyn.
  • Po przybyciu trumny zostanie odprawione nabożeństwo w Westminster Hall.

Dzień 6. - 15 września

  • Operacja "Father" - ciało królowej spędzi kolejne trzy dni w Pałacu Westminsterskim. Trumna będzie spoczywała na katafalku otwarta dla publiczności przez 23 godziny na dobę.
  • Odbędzie się też próba oficjalnego konduktu pogrzebowego.

Dzień 7. - 16 września

  • Karol III pojedzie do Walii. Otrzyma pismo kondolencyjne od parlamentu walijskiego i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze Liandaff w Cardiff.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dzień 8. i 9. - 17 września, 18 września

  • To ostatnie dni składania wyrazów szacunku zmarłej królowej. Księgi kondolencyjne zostaną otwarte online.

Dzień 10. - 19 września

  • W Opactwie Westminsterskim odbędzie się ceremonia pogrzebowa. W południe w całym kraju zostanie ogłoszona dwuminutowa cisza.
  • Kondukt przejdzie najpierw przez Londyn, a potem przez Windsor. Królowa Elżbieta II zostanie pochowana na zamku Windsor, w Kaplicy Pamięci Króla Jerzego VI, obok ojca.
  • Wszystkie kwiaty złożone wokół pałaców królewskich i publicznych ratuszów zostaną usunięte.

Procedury na wypadek śmierci królowej opisywał w 2017 roku "The Guardian", w 2019 roku do komunikacji w tej sprawie dotarł serwis Politico.

Wielka Brytania. Koronacja Karola III

Koronacja nowego monarchy to widowisko i okazja do świętowania, ale również uroczysta ceremonia religijna. Przez ostatnie 900 lat ceremonia koronacji władcy Wielkiej Brytanii odbywała się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Nabożeństwo prowadzi arcybiskup Canterbury.

Matka króla, Elżbieta II wstąpiła na tron w chwili śmierci swego ojca, 6 lutego 1952 roku, a jej koronacja odbyła się dopiero 2 czerwca 1953 roku. Brytyjskie media zwracają uwagę, że intronizacja nie jest konieczna, by być królem. Przypominają w tym kontekście Edwarda VIII.

Więcej o: