Rada Europejska zawiesza ułatwienia wizowe dla Rosjan. "Rosja zdeptała podstawowe wartości"

Zapadła decyzja o całkowitym zawieszeniu umowę o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją - podała Bruksela. Obywatele Rosji, którzy będą chcieli wjechać na teren UE, muszą przejść pełny proces pozyskiwania dokumentu.

W piątek Rada Europejska wydała specjalne oświadczenie ws. ułatwień wizowych dla Rosjan - podaje "Europejska Prawda".

Umowa o ułatwieniach wizowych umożliwia uprzywilejowany dostęp do UE obywatelom zaufanych partnerów, z którymi podzielamy wspólne wartości. Swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojną, w tym masowymi atakami na ludność cywilną, Rosja złamała to zaufanie i zdeptała podstawowe wartości naszej społeczności międzynarodowej. Dzisiejsza decyzja jest bezpośrednią konsekwencją działań Rosji i kolejnym dowodem naszego niezachwianego zaangażowania na rzecz Ukrainy i jej obywateli

- podkreślił cytowany w komunikacie Vít Rakušan, czeski minister spraw wewnętrznych.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Rada Europejska zatwierdziła zawieszenie wiz dla Rosjan

Wypowiedzenie umowy doprowadzi do wzrostu opłaty za wydanie wizy z 35 euro do 80 euro, konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów dowodowych, wydłużenia czasu wydawania wizy i większych ograniczeń w wydawaniu dokumentów wielokrotnego wjazdu.

Decyzja jeszcze w piątek zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym. Zacznie obowiązywać w poniedziałek, 12 września br. Po dyskusji 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych UE postanowili, że umowa o ułatwieniach wizowych z Federacją Rosyjską będzie nieważna. 

Umowa o ułatwieniach wizowych między Brukselą i Moskwą zaczęła obowiązywać 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych na zasadzie wzajemności. 24 lutego 2022 r. Rada Europejska w najostrzejszych słowach potępiła agresję militarną Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej obywatelami. Dzień później Unia podjęła dalsze środki ograniczające wobec Rosji oraz częściowo zawiesiła umowę o ułatwieniach wizowych dla dyplomatów oraz rosyjskich urzędników i przedsiębiorców.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: