Wojna w Ukrainie. Kijów zażąda od Rosji odszkodowania za ponoszone straty. Padła kwota

Władze w Kijowie zażądają od Rosji minimum 300 mld dol. reparacji wojennych - podają niemieckie media. Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluśka chce także dostępu do zagranicznych aktywów rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i skonfiskowanego majątku oligarchów.

Trwa 198. wojny. Rosja 24 lutego rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Choć wciąż zbiera swoje żniwo, ukraińscy dyplomaci zapowiedzieli, że będą walczyć o to, co im się należy. - Chcemy odszkodowania za wszystkie szkody, jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku wojny - cytują w piątek (9 września) wypowiedź ukraińskiego ministra sprawiedliwości Denysa Maluśki niemieckie media

Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

Reparacje wojenne. Ukraina żąda od Rosji ok. 300 mld dol.

Ukraina żąda od Kremla ok. 300 mld dol. Szkody, jakie poniosła w wyniku inwazji, już teraz szacuje się na znacznie wyższe, jednak wspomniana kwota odpowiada aktywom rosyjskiego banku centralnego w krajach G7, które zostały zamrożone w czasie obowiązywania sankcji.

Ukraiński minister sprawiedliwości chce także dostępu do zagranicznych aktywów rosyjskich przedsiębiorstw państwowych i skonfiskowanego majątku rosyjskich oligarchów.

Władze w Kijowie chcą doprowadzić do przyjęcia rezolucji będącej fundamentem dla międzynarodowego mechanizmu reparacji podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Denys Maluśka spotkał się w czwartek (8 września) w Berlinie z niemieckim ministrem sprawiedliwości Marco Buschmannem. Zwrócił się do niego z prośbą o wsparcie wniosku.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wojna w Ukrainie. Straty Rosjan

Sztab Generalny armii Ukrainy w piątek (9 września) przekazał, że od początku inwazji Rosja straciła: ok. 51,9 tys. żołnierzy, 2 122 czołgi, 4 575 pojazdów opancerzonych, 1 237 zestawów artyleryjskich, 306 wyrzutni rakiet, 159 zestawów przeciwlotniczych, 239 samolotów, 211 śmigłowców, 888 bezzałogowych statków powietrznych, 214 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 399 pojazdów (w tym cystern) i 114 jednostek sprzętu specjalnego.

Więcej o: