"Daily Mail" nieoficjalnie: Przed śmiercią Elżbiety II do Balmoral zdążyli Karol i Anna

Jak podaje nieoficjalnie tabloidowy "Daily Mail", przed śmiercią Elżbiety II do zamku Balmoral udało się dotrzeć dwojgu jej najstarszych dzieci - Karolowi i Annie, a także księżnej Camilli. Cała trójka przebywała w Szkocji.

Gazeta opisuje, że dzieci Elżbiety II oraz jej wnuk William ruszyli do zamku Balmoral w Szkocji niezwłocznie po publikacji komunikatu o stanie zdrowia królowej. 

Zobacz wideo Jaka była Elżbieta II?

"Daily Mail": Przed śmiercią Elżbiety do Balmoral zdołało dotrzeć tylko dwoje dzieci królowej

Z nieoficjalnych ustaleń "Daily Mail" wynika, że po Karola, który przebywał wówczas w hrabstwie Ayrshire w południowo-zachodniej Szkocji, wysłano helikopter. W posiadłości Balmoral miał się pojawić o godzinie 10.27, czyli jeszcze przed opublikowaniem komunikatu na temat zdrowia monarchini.

Camilla, jego żona, przebywała wówczas w posiadłości Birkhall i do Balmoral przywieziono ją samochodem. Przed śmiercią królowej do zamku udało się także dotrzeć księżniczce Annie, córce Elżbiety. 

Królowa Elżbieta II z prawnukami - oficjalne zdjęcie udostępnione z okazji 90. urodzin królowej w 2016 rokuElżbieta II - najważniejsze informacje o królowej Wielkiej Brytanii

Do zamku, w którym przebywała królowa, próbowano jak najszybciej sprowadzić pozostałych członków najbliższej rodziny. Synowie Andrzej i Edward, żona Edwarda Zofia oraz syn Karola William przylecieli samolotem na lotnisko w Aberdeen około godz. 16. Do zamku jednak mieli dotrzeć o godz. 17.06.

"Daily Mail" zwraca uwagę, że Pałac Buckingham nie podał informacji, o której godzinie zmarła Elżbieta II. Tabloid podaje, że premierka Liz Truss o śmierci Elżbiety II dowiedziała się ok. 16.30.

O godz. 18.46 z kolei do Aberdeen dotarł książę Harry. 

Przywódcy żegnają królową Elżbietę II. 

Przywódcy państw z regionu Europy południowo-wschodniej i półwyspu bałkańskiego żegnają brytyjską monarchinię. W przesłanych listach a także we wpisach na portalach społecznościowych składają Brytyjczykom kondolencje. Premier Węgier Viktor Orbán skierował do swojej odpowiedniczki Liz Truss telegram kondolencyjny. Wspomina w nim wizytę Elżbiety II na Węgrzech w 1993 roku, która według Orbána jeszcze bardziej wzmocniła stosunki między oboma krajami.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, składając Brytyjczykom kondolencje napisał, że ich królowa podchodziła do każdego wyzwania mądrze, dyskretnie, ale zdecydowanie, mając na uwadze dobro swojego narodu. Według niego, dawała przykład tego, jak sprawować władzę królewską i wypełniać obowiązki nawet w najtrudniejszych czasach. We wpisie czarnogórskiego prezydenta Milo Djukanovicia opublikowanym na Twitterze czytamy, że Czarnogóra podziela smutek i ból spowodowany śmiercią królowej Elżbiety II, której kilkudziesięcioletnie panowanie pozostaje jednym z najcenniejszych elementów w historii świata

Premier Czarnogóry Dritan Abazovic opublikował swoje kondolencje w mediach społecznościowych. Napisał w nich między innymi, że Elżbieta II była inspirującym przykładem dla wszystkich na świecie.

Więcej o: