Matka króla, Elżbieta II na swoją koronację czekała ponad rok. Królowa wstąpiła na tron w chwili śmierci swego ojca, 6 lutego 1952 roku, a jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Brytyjskie media zwracają uwagę, że koronacja nie jest konieczna, by być królem. Przypominają w tym kontekście Edwarda VIII, który nigdy nie został koronowany.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
"Spring Tide", czyli "Wiosenny przypływ" to nazwa procedury, która zawiera wytyczne dla nowego króla. Zgodnie z nimi, co podawała redakcja Politico, orędzie księcia Karola ma się odbyć już dzień po śmierci królowej Elżbiety. Godzinę po oficjalnym komunikacie o odejściu królowej, Karol III wydał swoje pierwsze oświadczenie.
Śmierć mojej ukochanej mamy, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, to moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków naszej rodziny. Opłakujemy dziś śmierć umiłowanej Monarchini i kochanej Matki. Wiem, że nasz kraj głęboko odczuje jej stratę, podobnie jak inne Królestwa i Wspólnota Narodów, a także niezliczona ilość ludzi na całym świecie. Podczas nadchodzącego okresu żałoby i zmian, tak ja, jak i moja rodzina, będziemy wspierani i pocieszani przez świadomość szacunku i sympatii, jaką darzono Królową
- napisał król.
Karol automatycznie odziedziczył tron oraz wszystkie prawa i obowiązki, które się z nim wiążą. Jego żona, Camilla, przyjęła tytuł Królowej Małżonki, zgodnie z wolą Elżbiety. Oboje mają przybyć do Londynu jeszcze dzisiaj.
Pałac Buckingham podaje, że ceremonia koronacji jest "okazją do widowiska i świętowania, ale jest to również uroczysta ceremonia religijna, pozostała zasadniczo taka sama przez tysiąc lat". Przez ostatnie 900 lat ceremonia koronacji władcy Wielkiej Brytanii odbywała się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Nabożeństwo prowadzi arcybiskup Canterbury.
Król Karol miał zaledwie 4 lata podczas koronacji matki w 1953 roku. Zajmował miejsce w Opactwie Westminsterskim między swoją babcią, królową matką, a ciotką, księżniczką Małgorzatą. W uroczystej koronacji będą uczestniczyć członkowie rodziny królewskiej oraz przedstawiciele Izb Parlamentu, Kościoła Anglii i Wielkiej Brytanii, a także światowi przywódcy i obywatele z całej Wspólnoty Narodów. Uroczystość finansuje brytyjski rząd i to on ostatecznie kontroluję liczbę zaproszonych gości.
Królowa Małżonka również zostanie koronowana podczas ceremonii. Następny w kolejności do brytyjskiego tronu jest książę Kornwalii i Cambridge William.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>