Koronacja Karola III nawet za kilka miesięcy. Elżbieta II na swoją czekała ponad rok

W chwili śmierci królowej Elżbiety II jej najstarszy syn i spadkobierca automatycznie został królem. Nie jest już księciem Walii, ale Karolem III. Zanim jednak będziemy świadkami koronacji nowego króla musi minąć czas żałoby, a dwór musi dokonać niezbędnych przygotowań. Może to trwać miesiącami.

Matka króla, Elżbieta II na swoją koronację czekała ponad rok. Królowa wstąpiła na tron w chwili śmierci swego ojca, 6 lutego 1952 roku, a jej koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Brytyjskie media zwracają uwagę, że koronacja nie jest konieczna, by być królem. Przypominają w tym kontekście Edwarda VIII, który nigdy nie został koronowany.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakim królem będzie Karol III?

Śmierć Elżbiety II uruchomiła "Spring Tide"

"Spring Tide", czyli "Wiosenny przypływ" to nazwa procedury, która zawiera wytyczne dla nowego króla. Zgodnie z nimi, co podawała redakcja Politico, orędzie księcia Karola ma się odbyć już dzień po śmierci królowej Elżbiety. Godzinę po oficjalnym komunikacie o odejściu królowej, Karol III wydał swoje pierwsze oświadczenie. 

Śmierć mojej ukochanej mamy, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, to moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków naszej rodziny. Opłakujemy dziś śmierć umiłowanej Monarchini i kochanej Matki. Wiem, że nasz kraj głęboko odczuje jej stratę, podobnie jak inne Królestwa i Wspólnota Narodów, a także niezliczona ilość ludzi na całym świecie. Podczas nadchodzącego okresu żałoby i zmian, tak ja, jak i moja rodzina, będziemy wspierani i pocieszani przez świadomość szacunku i sympatii, jaką darzono Królową

- napisał król.

Karol automatycznie odziedziczył tron oraz wszystkie prawa i obowiązki, które się z nim wiążą. Jego żona, Camilla, przyjęła tytuł Królowej Małżonki, zgodnie z wolą Elżbiety. Oboje mają przybyć do Londynu jeszcze dzisiaj. 

Koronacja Karola III nawet za kilka miesięcy

Pałac Buckingham podaje, że ceremonia koronacji jest "okazją do widowiska i świętowania, ale jest to również uroczysta ceremonia religijna, pozostała zasadniczo taka sama przez tysiąc lat". Przez ostatnie 900 lat ceremonia koronacji władcy Wielkiej Brytanii odbywała się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Nabożeństwo prowadzi arcybiskup Canterbury.

Król Karol miał zaledwie 4 lata podczas koronacji matki w 1953 roku. Zajmował miejsce w Opactwie Westminsterskim między swoją babcią, królową matką, a ciotką, księżniczką Małgorzatą. W uroczystej koronacji będą uczestniczyć członkowie rodziny królewskiej oraz przedstawiciele Izb Parlamentu, Kościoła Anglii i Wielkiej Brytanii, a także światowi przywódcy i obywatele z całej Wspólnoty Narodów. Uroczystość finansuje brytyjski rząd i to on ostatecznie kontroluję liczbę zaproszonych gości.

Królowa Małżonka również zostanie koronowana podczas ceremonii. Następny w kolejności do brytyjskiego tronu jest książę Kornwalii i Cambridge William.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: