Elżbieta II władała także Kanadą. "Była stałą obecnością w naszym życiu". Władze wdrażają protokół

Elżbieta II nie żyje. Monarchini miała 96 lat. Śmierć królowej w Balmoral Castle w Szkocji zakończyła pewną erę i zapoczątkowała oficjalne plany żałobne, które trwały od lat. Protokół wdrażają m.in. władze Kanady.

Pałac Buckingham w czwartek (8 września) o 18:30 poinformował o śmierci Elżbiety II. Przed rezydencją monarchów zebrało się tysiące osób, by oddać jej hołd. W żałobie pogrążona jest nie tylko Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale również inne państwa, w których głową była zmarła monarchini, m.in. Kanada

Zobacz wideo Chociaż wielcy królowie przeszli do historii, w Europie ciągle rządzi jeden monarcha absolutny

Elżbieta II nie żyje, Kanada pogrążona w żałobie. "Była stałą obecnością w naszym życiu"

Rodzinie Elżbiety II kondolencje składają przywódcy i politycy z całego świata. Głos zabrał również premier Kanady Justin Trudeau. "Z ciężkim sercem dowiadujemy się o odejściu najdłużej panującej monarchini Kanady, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Była stałą obecnością w naszym życiu, a jej służba Kanadyjczykom pozostanie na zawsze ważną częścią historii naszego kraju" - napisał na Twitterze. "Spoglądamy wstecz na jej życie i panowanie, które trwało tak wiele dekad, Kanadyjczycy będą zawsze pamiętać i cenić mądrość, współczucie i ciepło Jej Wysokości" - dodał.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Królowa Elżbieta II w PolsceElżbieta II odwiedziła Polskę w 1996 roku. Królowa przemawiała po polsku

Elżbieta II była także królową Kanady. Władze kraju wdrażają protokół

Plan na wypadek śmierci monarchini wynika z oficjalnych dokumentów przyjętych przez rząd Kanady w 1968 r. Wiele elementów podlega jednak decyzjom premiera - przypomina dziennik "The Globe and Mail".

Według ustaleń ceremonia żałobna upamiętniająca Elżbietę II odbędzie się w katedrze Christ Church w Ottawie. Zostaną włączone obyczaje żałobne rdzennych mieszkańców Kanady, takie jak palenie i okadzanie szałwią, bębny i inuicki śpiew gardłowy. Po uroczystości w kraju zakończy się okres żałoby - czytamy w oficjalnym oświadczeniu w sprawie śmierci Jej Królewskiej Mości Elżbiety II.

"Kanada i inne królestwa Wspólnoty Narodów również muszą wydać proklamacje z tytułem nowego suwerena, który będzie inny w zależności od kraju. To tylko formalności, podobnie jak późniejsza koronacja" - zauważa portal gazety.

Zmienią się oficjalne portrety brytyjskiego monarchy w urzędach państwowych, pieczęcie i wygląd paszportów. Z czasem banknoty 20-dolarowe, podobnie jak monety, na których jest wizerunek Elżbiety II, zostaną zastąpione nowymi, z wizerunkiem Karola III.

Joe Biden w brytyjskiej ambasadzieJoe Biden i pierwsza dama USA odwiedzili ambasadę Wielkiej Brytanii

Więcej o: