Sukces Ukraińców w obwodzie charkowskim. Zełenski potwierdza odbicie miasta Bałaklija. "Rozkaz wykonany"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził informację o wyzwoleniu przez Siły Zbrojne Ukrainy miasta Bałaklija w obwodzie charkowskim. W czwartek wieczorem ukraińscy obrońcy opublikowali zdjęcia i filmy z miasta, które od pół roku było okupowane przez Rosjan. "Rozkaz wykonany" - raportowali prezydentowi kraju.

8 września Ukraińcy zaczęli publikować na portalach społecznościowych filmy i zdjęcia z Bałakliji w obwodzie charkowskim. Rosjanie okupowali miasto od sześciu miesięcy.

Wszystko jest na swoim miejscu. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem! 

- potwierdził Wołodymyr Zełenski i zamieścił na Telegramie nagranie żołnierzy, którzy meldują: "Rozkaz wykonany!".

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Zełenski: Wszystko jest na swoim miejscu

Wojsko opublikowało również nagrania ze spotkań z mieszkańcami wyzwolonego miasta. Wcześniej pojawiły się zdjęcia z podniesieniem ukraińskiej flagi w osadach Wołochów Jar i Borszczówka - podaje "Ukraińska Prawda".

We wtorek Natalia Gumeniuk, szefowa wspólnego koordynacyjnego centrum prasowego Sił Obronnych południowej Ukrainy, podkreśliła, że dowództwo wojskowe nie spieszy się z ogłoszeniem wyzwolenia nowych ziem, ponieważ najpierw konieczne jest oczyszczenie terytorium i jego rozminowanie. W niedzielę ukraińskie wojsko wyzwoliło wieś Wysokopilla w obwodzie chersońskim. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił wyzwolenie dwóch osiedli na południu Ukrainy i jednego w obwodzie donieckim. 

Wojska rosyjskie zdobyły Bałakliję na początku marca. "Ukraińska Prawda" podała, że burmistrz miasta Ivan Stolbovoy opuścił miasto i wyjechał do Rosji.

Zełenski: Świat musi dać jasny sygnał, że rosyjski terror nie zostanie zapomniany

W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy przekazał, że rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o odbudowie Ukrainy oraz o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne. Blinken złożył w czwartek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie.

W wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w trakcie spotkania mówił o tym, iż ekonomiczne wsparcie jest teraz tak samo ważne, jak wsparcie w postaci broni i amunicji. "Oczywiście nasza uwaga była skupiona na 'Fast Recovery Plan' i generalnej odbudowie Ukrainy. Oficjalnie zapytałem się o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne. Stan prawny musi zawsze odzwierciedlać stan faktyczny, a faktem jest, że Rosja stała się jednym z największych źródeł terroryzmu na świecie. Można używać różnych procedur albo innych sposobów wywierania prawnej presji na Rosję, ale świat musi dać jasny sygnał, że rosyjski terror nie zostanie zapomniany" - mówił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy podziękował także Antony'emu Blinkenowi za jego personalny wkład w pomoc Ukrainie, a za jego pośrednictwem również prezydentowi Joe Bidenowi za decyzyjność i efektywne przywództwo, Kongresowi USA za niezachwianą postawę i wparcie oraz każdemu Amerykanowi za zrozumienie ich zmagań.

Niedawno prezydent Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o przyznaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy w wysokości 675 milionów dolarów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: