Wielka Brytania opłakuje królową Elżbietę II. Tłumy przed Pałacem Buckingham [ZDJĘCIA]

Przed Pałacem Buckingham w Londynie zgromadziły się tłumy Brytyjczyków, którzy chcą oddać hołd zmarłej w czwartek Elżbiecie II. Na bramie pałacu, zgodnie z tradycją, zawisło oficjalne ogłoszenie o śmierci monarchini. W tym momencie wiele osób zaczęło płakać, składać kwiaty i śpiewać "God Save the Queen" ("Niech Bóg chroni królową").

Już po pierwszym ogłoszeniu Pałacu Buckingham o złym stanie zdrowia Elżbiety II, która przebywała w Szkocji, przez Pałacem Buckingham w Londynie zaczęli gromadzić się mieszkańcy stolicy. Na początku zebrała się garstka osób, która stała przed bramą mimo przechodzącej przez miasto ulewy. Z czasem tłum zaczął robić się coraz większy. 

Nie żyje królowa Elżbieta IIElżbieta II nie żyje. D-Day rozpisany na 10 dni [DATY]

Elżbieta II nie żyje. Na Pałacu Buckingham pojawiło się specjalne obwieszczenie

Wiele osób co chwila sprawdzało na telefonach informacje podawane przez media. Jak podało "Daily Mirror", koło godziny 17:00 przed pałacem Buckingham zebrało się ponad tysiąc osób. Krótko przed tym, jak ogłoszono śmierć królowej, na niebie pojawiła się podwójna tęcza. Wiele osób, potraktowało to jako dobry znak i zaczęło robić zdjęcia.

O 18:30 Pałac Buckingham poinformował o śmierci Elżbiety II. Pierwszym sygnałem było opuszczenie flagi do połowy masztu. Wówczas zebrani przez pałacem Brytyjczycy zaśpiewali hymn Wielkiej Brytanii. Wiele osób zaczęło też płakać i składać kwiaty przed bramą, na której wywieszono - zgodnie z tradycją - obwieszczenie o śmierci królowej. 

Przed pałacem - mimo deszczu i zmroku - pojawiają się kolejne osoby. Widać to na nagraniu udostępnionym przez dziennikarza Hediego Mehreza.

Elżbieta II była monarchinią lubianą przez Brytyjczyków. Królowa, która bardzo przestrzegała tradycji, starała się też być otwarta. Fotografowała się w pubie czy restauracjach fast-food. Największy spadek zaufania wobec królowej miał miejsce po rozwodzie księcia Karola z księżną Dianą oraz po śmierci księżnej Diany.  

Królowa Elżbieta II w PolsceElżbieta II odwiedziła Polskę w 1996 roku. Królowa przemawiała po polsku

Więcej o: