Elżbieta II nie żyje, operacja "London Bridge" wchodzi w życie. D-Day rozpisany na 10 dni [DATY]

Elżbieta II rządziła nieprzerwanie przez 70 lat. Brytyjska królowa zmarła 8 września w Szkocji, skąd ruszą pierwsze przygotowania do ceremonii pogrzebowej. Wszystko ustalone zostało w dwóch planach - "Operacji Jednorożec" i "Operacji London Bridge".

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września 2022 roku. Informację otrzymali już najważniejsi urzędnicy państwowi. Na znak żałoby budynki rządowe i rezydencje królewskie opuściły flagi do połowy masztu - zgodnie z protokołem, musiały zrobić ro w ciągu 10 minut od ogłoszenia informacji o śmierci królowej. Następne dni miną w ściśle określony sposób, opisany w planach operacji "London Bridge" i "Unicorn". 

Operacja "London Bridge" - śmierć królowej, czyli D-Day

Jak podaje "POLITICO", każdy kolejny dzień poprzedzający pogrzeb Elżbiety II będzie określany jako "D+1", "D+2", aż do "D-10". Podczas D-Day premierka Wielkiej Brytanii - Liz Truss - jako pierwsza członkini rządu ma wygłosić oświadczenie. Do tego czasu pozostali ministrowie nie mogą się wypowiadać na temat śmierci królowej. Ministerstwo Obrony zarządzi salwy armatnie. Zgodnie z planem, to rodzina królewska ogłosi plany dotyczące pogrzebu królowej, który ma nastąpić 10 dni po śmierci monarchini. 

Król Karol IIIKról Karol III wydał oświadczenie. :Opłakujemy odejście ukochanej Matki"

D-Day+1 - plan na piątek 9 września

 • Następnego dnia po śmierci królowej, czyli 9 września o 10 rano, Rada Akcesyjna ma zebrać się w Pałacu św. Jakuba, by ogłosić Karola nowym królem. Wszyscy wysocy rangą ministrowie oraz premier zostaną poproszeni o przybycie w tzw. stroju morning dress - czarnej frakowej marynarce i szarych spodniach lub garniturach z czarnym lub ciemnym krawatem. Zebrani nie mogą nosić żadnych ozdób.  Proklamacja zostanie ogłoszona także w starej siedzibie giełdy. Ten moment oznacza oficjalne potwierdzenie, że Karol jest królem. 
 • Pierwszego dnia po śmierci Elżbiety II zbierze się Parlament, który uzgodni tekst kondolencji. Wszystkie sprawy zostaną zawieszone na 10 dni, a deputowani wygłoszą hołdy na cześć zmarłej. 
 • O godzinie 15:30 Liz Truss i ministrowie wezmą udział w audiencji u króla.

D-Day+2 - plan na sobotę 10 września

 • W sobotę 10 września trumna królowej ma przybyć do pałacu Buckingham. Ze względu na miejsce śmierci królowej, wprowadzona zostanie "Operacja Jednorożec", a ciało monarchini zostanie przetransportowane królewskimi kolejami z Edynburga do Londynu - dokładnie na stację St. Pancras, gdzie trumna zostanie powitana przez premier i ministrów. Jeśli transport koleją nie będzie możliwy, wówczas zadziała "Operacja Overstudy" - a trumna zostanie przetransportowana samolotem.

Królowa Elżbieta II"Operacja Jednorożec" - protokół na wypadek śmierci królowej w Szkocji

D-Day+3 - plan na niedzielę 11 września

 • Król Karol od rana ma przyjmować kondolencje w Westminster Hall - w wielkiej sali Pałacu. Po południu król ruszy w podróż po Wielkiej Brytanii - zaczynając od wizyty w parlamencie Szkocji i nabożeństwa w katerze w Edynburgu. 

D-Day+4 - plan na poniedziałek 12 września

 • Karol przyjedzie do Irlandii Północnej. Na zamku Hillsborough przyjmie kolejne kondolencje i weźmie udział w nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.

D-Day+5 - plan na wtorek 13 września

 • To dzień "Operacji Lion" (Lew) - kondukt z trumną wyruszy z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. Przejdzie on ceremonialną trasą przez Londyn. Następnie w Westminster Hall odbędzie się nabożeństwo. 

D-Day+6 do D-Day+9 - plan od środy 14 września - do soboty 17 września

 • Trumna królowej Elżbiety II zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w ramach "Operacji Feather" (Pióro). Trumna będzie wystawiona przez trzy dni na katafalku w środku  Westminster Hall. Trumna będzie otwarta dla poddanych przez 23 godziny dziennie. Osoby o statusie VIP mają otrzymać bilet, dzięki któremu będą mogli przybyć w wyznaczonym terminie. 
 • D-Day+6 (środa 14 września) - planowo ma odbyć się próba konduktu pogrzebowego.
 • D-Day+7 (czwartek 15 września) - król uda się do Walii, aby przyjąć kolejne kondolencje i wziąć udział w nabożeństwie w katedrze w Cardiff.
 • W tych dniach ministerstwa będą przygotowywały się do pogrzebu. MSZ (Foreign Office) zajmie się przyjazdem głów państw i VIP-ów z zagranicy, MSW (Home Office) zajmie się bezpieczeństwem, a służby zostaną postawione w stan wyższej gotowości. Ministerstwo Transportu stanie w obliczu wyzwania komunikacyjnego - do Londynu mogą udać się bowiem setki tysięcy ludzi. 

D-Day+10 - plan na niedzielę 18 września. Pogrzeb królowej Elżbiety

 • Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Dzień pogrzebu będzie dniem żałoby narodowej, a w południe w całym kraju ogłoszona zostanie dwuminutowa cisza. Kondukt przejdzie ulicami Londynu, potem przez Windsor. Koniec ceremonii nastąpi w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Królowa zostanie pochowana w zamkowej Kaplicy Króla Jerzego VI.
Więcej o: