Elżbieta II nie żyje. 15 kluczowych dat z 70-letniego panowania królowej Wielkiej Brytanii

Elżbieta II w lutym 2022 roku obchodziła 70-lecie panowania. Dziennikarze kanału History z tej okazji przypomnieli 15 najważniejszych wydarzeń z życia królowej. Jakie momenty zostały wyróżnione?

W czwartek 8 września zmarła Elżbieta II. Informacja o śmierci panującej 70 lat monarchini została podana przez Pałac Buckingham o 18:30. Elżbieta II miała 96 lat. Nowym królem Wielkiej Brytanii został jej pierworodny syn - Karol III.

Jakie były najważniejsze momenty w trakcie panowania Elżbiety II? Kanał History przygotował listę 15 takich zdarzeń z życia królowej. 

1. Koronacja królowej Elżbiety II - 2 czerwca 1953 r.

  • Koronacja Elżbiety na królową Wielkiej Brytanii była pierwszą, którą transmitowano w telewizji. Ceremonię oglądało ponad 20 z 36 milionów Brytyjczyków, a kolejnych 11 milionów słuchało relacji w radiu. Przy trasie, którą królowa i jej świta wracali z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham, ustawiło się około trzech milionów osób.

2. Pierwsza wizyta państwowa w Niemczech Zachodnich - 1965 r.

  • Dziesięciodniowa wizyta Elżbiety II w Republice Federalnej Niemiec była pierwszą oficjalną wizytą brytyjskiej monarchii od 1913 roku. Wizyta królowej upamiętniła 20. rocznicę zakończenia II wojny światowej i miała symbolizować pojednanie między dwoma krajami. 

3. Katastrofa górnicza w Walii - 1966 r.

  • 21 października 1966 r., wskutek ulewnego deszczu, na szkołę podstawową we wsi Aberfan w południowej Walii osunęła się część hałdy węglowej. Zginęło wówczas 116 dzieci i 28 dorosłych. Książę Filip, mąż Elżbiety, pojechał tam dzień po katastrofie, ale królowa zwlekała z wizytą przez ponad tydzień. Obawiała się, że jej obecność odwróci uwagę od działań ratunkowych i naprawczych.

4. Pierwsza "przechadzka" - 1970 r.

  • Podczas objazdu po Australii i Nowej Zelandii królowa postanowiła zerwać z wielowiekową monarszą tradycją. Zamiast jak zwykle machać do tłumów z bezpiecznej odległości, Elżbieta podeszła do ludzi, by się z nimi przywitać. Od tego momentu stało się to zwyczajem "royalsów", praktykowanym tak w kraju, jak i za granicą.

5. Srebrny Jubileusz - 1977 r.

  • Ubrana w jasnoróżowy strój i kapelusz ozdobiony 25 materiałowymi dzwoneczkami królowa powtórzyła przyrzeczenie, że chce poświęcić swoje życie służbie narodowi. - Chociaż składałam tę przysięgę w swych cielęcych latach, to nie żałuję jej i nie cofam ani jednego słowa - podkreślała Elżbieta II w 1977 roku, po 25 latach od objęcia tronu.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

6. Ślub księcia Karola z Dianą Spencer - 1981 r.

  • Ślub księcia Karola (najstarszego syna Elżbiety II) z Dianą Spencer odbył się 29 lipca 1981 r., a oglądało go 750 mln telewidzów z 74 krajów. Burzliwy związek następcy tronu z uwielbianą przez Brytyjczyków Dianą, a także jej trudne relacje z rodziną królewską, przyciągały ogromną uwagę mediów, którzy rozpisywali się o życiu i problemach małżeńskich pary. 

7. Wizyta w Chinach - 1986 r.

  • W 1984 r. premierzy Wielkiej Brytanii i Chin - Margaret Thatcher i Zhao Ziyang - podpisali deklarację o przywróceniu Chinom władzy nad Hongkongiem. Dwa lata później Elżbieta II, jako pierwszy brytyjski monarcha, odwiedziła Chiny kontynentalne. Zobaczyła m.in. Terakotową Armię w grobowcu Pierwszego Cesarza Qin oraz Wielki Mur. Dyplomatyczne znaczenie wizyty przyćmiło jednak zachowanie księcia Filipa, który nazwał Pekin "upiornym", a grupie brytyjskich studentów poradził, żeby nie zostawali w Chinach za długo, bo "dostaną skośnych oczu".

8. "Annus Horribilis" - 1992 r.

  • Sytuacja w małżeństwie Karola i Diany tylko się pogarszała, a w 1992 r. ogłosili decyzję o rozstaniu. W międzyczasie rozpadły się też związki dwójki innych dzieci królowej - księcia Andrzeja i jego żony Sarah Ferguson oraz księżniczki Anny i jej męża Marka Phillipsa. Pod koniec tego samego roku w zamku Windsor wybuchł pożar, który strawił ponad 100 pomieszczeń - zamek odbudowano z pieniędzy podatników, co skutkowało spadkiem zaufania do królowej. Gdy Elżbieta wygłaszała przemówienie z okazji 40. rocznicy swojej sukcesji, rok 1992 określiła jako "Annus Horribilis", co po łacinie znaczy "straszny rok".

9. Reakcja na śmierć księżnej Diany - 1997 r.

  • Opinia publiczna mocno krytykowała rodzinę królewską po rozwodzie Karola i Diany w 1996 r., ale krytykę tę wzmocniły jeszcze bardziej wydarzenia z kolejnego roku. 31 sierpnia 1997 roku 36-letnia księżna zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu. Elżbieta początkowo pozostała w swojej posiadłości w Balmoral w Szkocji i nie zgodziła się na opuszczenie flagi do połowy masztu nad Pałacem Buckingham ani na przemówienie do pogrążonego w żałobie narodu. Z czasem, za namową doradców, zmieniła zdanie. Flaga została opuszczona, a królowa pojechała do Londynu, skąd wygłosiła telewizyjne orędzie do narodu.

10. Złoty jubileusz - 2002 r.

  • Obchody 50-lecia panowania Elżbiety II zbiegły się ze śmiercią jej młodszej siostry Małgorzaty i ich matki (zmarły w odstępstwie kilku tygodni od siebie). Jako pierwszy brytyjski monarcha od czasów królowej Wiktorii, podczas złotego jubileuszu Elżbieta przemierzyła w ciągu jednego roku prawie 65 tys. km. Odwiedziła m.in. Karaiby, Australię, Nową Zelandię i Kanadę, a także 70 miast i miasteczek w 50 hrabstwach Wielkiej Brytanii.

11. Wizyta w Republice Irlandii - 2011 r.

  • W maju 2011 r. Elżbieta i Filip odwiedzili Republikę Irlandii na zaproszenie prezydentki Mary McAleese. Choć królowa w trakcie swojego panowania często odwiedzała Irlandię Północną, była to jej pierwsza wizyta w Republice Irlandii, a także pierwsza od 100 lat wizyta brytyjskiego monarchy w tym kraju.

12. Narodziny księcia Jerzego - 2013 r.

  • W lipcu 2013 r. królowa kolejny raz została prababcią. Powitała księcia George'a, pierwsze dziecko księcia Williama i Kate Middleton, którzy pobrali się w 2011 r. Do śmierci Elżbiety II, George był trzeci w kolejce do tronu - za swoim dziadkiem Karolem i ojcem Williamem.

13. Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle - 2018 r.

  • Ślub Harry'ego i Meghan był symbolem zmian i unowocześniania monarchii. Królowa Elżbieta II, mimo wcześniejszych obaw mediów, wyraziła zgodę na ślub swojego wnuka z rozwiedzioną aktorką. Po ślubie jednak relacje Harry'ego z rodziną królewską uległy pogorszeniu. W 2020 roku książę i księżna Sussex ogłosili, że wycofują się z królewskich obowiązków. Kontakt Elżbiety II i Harry'ego miał być jednak dobry do końca, o czym ma świadczyć to, że książę i Meghan nazwali swoją córkę Lilibet - tak nazywano Elżbietę II w dzieciństwie.

14. Śmierć księcia Filipa - 2021 r.

  • 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99-lat zmarł książę Filip. Małżeństwo Elżbiety i Filipa trwało 73 lata - najdłużej w historii brytyjskiej monarchii. Książę grecki Filip poznał Elżbietę podczas wizyty w Britannia Royal Naval College jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Para pobrała się 14 listopada 1947 roku. 
  • Pogrzeb Filipa odbył się 17 kwietnia 2021 r. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa w uroczystościach udział wzięło tylko 30 gości. Zdjęcia królowej, siedzącej samotnie w kaplicy św. Jerzego, stały się symbol jej samotności i smutku. 

15. Platynowy Jubileusz - 2022 r.

  • W lutym 2022 roku rozpoczął się jubileusz 70-lecia rządów królowej Elżbiety II. 2 czerwca odbyła się parada wojskowa. Królowa oglądała widowisko z balkonu Pałacu Buckingham w otoczeniu czterech pokoleń jej spadkobierców. Elżbieta II, która wyzdrowiała z zakażenia koronawirusem, powitała zebranych ubrana w perły i jasnoniebieską sukienkę. W Londynie odbyła się także parada psów rasy corgi (rasy psów uwielbianych przez Elżbietę II).
Więcej o: