Liz Truss była na posiedzeniu Izby Gmin, kiedy dostała wiadomość o królowej. "Coś dziwnego się dzieje"

Nowa premierka Wielkiej Brytanii uczestniczyła w posiedzeniu dot. polityki energetycznej w Izbie Gmin, kiedy nagle otrzymała informację o pogorszeniu się stanu zdrowa królowej Elżbiety II. Spiker przerwał obrady, by życzyć monarchini zdrowia.
Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

W czwartek Pałac Buckingham wydał oświadczenie na temat stanu Elżbiety II. Poinformowano w nim, że, przebywająca obecnie w zamku Balmoral w Szkocji królowa jest pod stałą opieką lekarzy, którzy "zaniepokojeni są jej stanem zdrowia". Na miejsce od razu udali się członkowie rodziny królewskiej - jej dzieci i wnuki. 

"Coś dziwnego dzieje się w Izbie Gmin"

Informacja o stanie zdrowia monarchini pojawiła się w trakcie trwania posiedzenia w Izbie Gmin. Uczestniczyła w nim nowa premierka Wielkiej Brytanii Liz Truss. W pewnym momencie Nadhim Zahawi, kanclerz Księstwa Lancaster [zarządca majątku monarchii, druga osoba po premierze - red.], wszedł do sali obrad, usiadł koło szefowej brytyjskiego rządu i zaczął z nią rozmawiać. Około 20 minut przed wydaniem oświadczenia przez Pałac Buckingham poseł Partii Pracy Chris Bryant napisał na Twitterze: "Coś dziwnego dzieje się w Izbie Gmin. Zahawi pilnie briefuje premierkę".

Notatkę z informacją o pogorszeniu się stanu zdrowia królowej otrzymała od kanclerza premierka, ale również spiker Lindsay Hoyle, lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i Angela Rayner, odpowiedniczka Zahawiego w gabinecie cieni. Liderzy obu partii opuścili wówczas 

Kilka minut po wydaniu oficjalnego komunikatu przez Pałac Buckingham spiker Izby Gmin przerwał obrady, by życzyć monarchini zdrowia. - Z pewnością zgodzi się ze mną cała izba, gdy złoże jej wysokości najlepsze życzenia zdrowia. I gdy mówię, że ona i jej rodzina są w naszych myślach i modlitwach - podkreślił Lindsay Hoyle.

Debata Izby Gmin na temat polityki energetycznej trwała, ale - jak zaznaczył Chris Bryant - panowała "chłodna i posępna" atmosfera.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Królowa Elżbieta II 6 września przyjęła w zamku Balmoral nową premier Liz TrussElżbieta II pod opieką lekarzy. "Myśli Brytyjczyków są z Jej Wysokością"

Lekarze zaniepokojeni stanem zdrowia królowej

Dwór bardzo rzadko informuje o stanie zdrowia Elżbiety II. Większość dworskich komentatorów jest zgodna, że czwartkowy komunikat nie jest rutynowy i może sugerować poważne pogorszenie się zdrowia monarchini.

Doniesienia te premierka Liz Truss określiła mianem "głęboko niepokojących". "Niech obecność Boga wzmocni i ukoi Jej Wysokość" - napisał z kolei w komunikacie Justin Welby, najwyższy duchowny kościoła anglikańskiego.

Pierwszy kanał brytyjskiej telewizji publicznej nadaje program specjalny.

Zamek Balmoral w SzkocjiRodzina królewska dotarła do Balmoral. Książę Karol u boku królowej

Więcej o: