Polska i kraje bałtyckie przestają wpuszczać rosyjskich turystów. "Mieszkańcy Ukrainy są zabijani"

Polska i kraje bałtyckie zdecydowały, że od 19 września przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom. Od tego samego dnia Rosjanie nie będą też wpuszczani do Unii Europejskiej przez estońskie, łotewskie, litewskie i polskie przejścia graniczne. O sprawie poinformowały jako pierwsze władze Estonii i Litwy.
Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Na stronie internetowej litewskiego rządu ukazało się wspólne oświadczenie premierów krajów bałtyckich i Polski, w którym szefowie rządów podkreślili, że podróżowanie po krajach Wspólnoty jest przywilejem, a nie prawem człowieka.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Królowa Elżbieta II 6 września przyjęła w zamku Balmoral nową premier Liz TrussElżbieta II pod opieką lekarzy. "Myśli Brytyjczyków są z Jej Wysokością"

"Mieszkańcy Ukrainy są torturowani i zabijani"

Jak czytamy w tekście, wśród Rosjan przybywających do Unii Europejskiej i strefy Schengen są osoby, których celem jest podważanie bezpieczeństwa naszych państw, gdyż trzy czwarte rosyjskich obywateli popiera agresję Rosji w Ukrainie. "Niedopuszczalne jest też, żeby obywatele państwa-agresora swobodnie podróżowali po Unii Europejskiej, w czasie gdy mieszkańcy Ukrainy są torturowani i zabijani" - zwracają uwagę szefowie rządów.

W oświadczeniu zaznaczono także, że zakaz wjazdu nie dotyczy między innymi osób przybywających do strefy Schengen z powodów humanitarnych, dyplomatów, rosyjskich dysydentów i ich rodzin czy osób posiadających zezwolenia na pobyt stały oraz związanych z firmami transportowymi.

Kraje bałtyckie i Polska z zadowoleniem przyjęły też decyzję o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych UE z Rosją jako niezbędny pierwszy krok w tej kwestii. Jednak, jak zwracają uwagę szefowie rządów czterech państw, potrzebne są o wiele bardziej rygorystyczne środki, aby drastycznie ograniczyć liczbę wydawanych wiz i zmniejszyć przepływ rosyjskich obywateli w Unii Europejskiej i strefy Schengen.

Zamek Balmoral w SzkocjiRodzina królewska dotarła do Balmoral. Książę Karol u boku królowej

Więcej o: