Sekretarz stanu USA z nieplanowaną wizytą w Kijowie. Blinken ujawnił wysokość kolejnego pakietu pomocy

Ponad dwa miliardy dolarów Stany Zjednoczone przeznaczą na pomoc Ukrainie i innym państwom europejskim zagrożonym inwazją Rosji. Wiadomość o kolejnym pakiecie wsparcia sekretarz stanu USA przekazał podczas spotkania z najwyższymi ukraińskimi urzędnikami w Kijowie. Do tej pory administracja Joe Bidena wsparła Ukrainę kwotą 15,2 miliarda dolarów.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył niezapowiedzianą wcześniej wizytę w Kijowie z czwartek. Amerykańskie media, m.in. CNN, podkreślają, że to już drugi raz od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji, kiedy najwyższy rangą amerykański dyplomata odwiedza Ukrainę.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kryzys na rynku energetycznym osłabi poparcie państw Zachodu dla Ukrainy?

Antony Blinken przekazał dowódcom ukraińskim, że administracja Joe Bidena zapewni dwa miliardy dolarów długoterminowego zagranicznego finansowania wojskowego Ukrainie i 18 jej sąsiadom, w tym członkom NATO i regionalnym partnerom - informuje AP. Deklaracja dotyczy krajów "najbardziej potencjalnie zagrożonych przyszłą rosyjską agresją".

Kwota, o której w Kijowie mówił sekretarz stanu to dodatek zadeklarowanego kilka godzin wcześniej pakietu ciężkiej broni, amunicji i pojazdów opancerzonych dla Ukrainy. To zapewnienie złożył z kolei sekretarz obrony USA Lloyd Austin na konferencji w Ramstein w Niemczech. Wartość uzbrojenia szacowana jest na 675 milionów dolarów. Pakiet ten obejmuje ponadto haubice, opancerzone karetki pogotowia i systemy przeciwpancerne.

Sekretarz obrony USA: Oblicze wojny się zmienia

Austin podkreślił, że "wojna jest w kolejnym kluczowym momencie". 

Siły ukraińskie rozpoczynają kontrofensywę na południu kraju. Teraz widzimy widoczny sukces naszych wspólnych wysiłków na polu bitwy. Oblicze wojny się zmienia, podobnie jak misja grupy kontaktowej

- zauważył sekretarz obrony USA na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, w którym uczestniczyli również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i minister obrony Ukrainy, a także urzędnicy z krajów sojuszniczych.

Amerykańska administracja podkreśla, że nowy pakiet pomocy ma pokazać, że wsparcie USA dla Ukrainy jest niezachwiane. Zapowiedzi o kolejnej transzy i dostawach broni pojawiły się, gdy w ostatnich dniach walki między Ukrainą a Rosją nasiliły się, a siły ukraińskie rozpoczęły kontrofensywę, aby odzyskać okupowane przez Rosjan tereny na południu i wschodzie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: