"Piękna socjalistyczna bajka". Korea Północna kreśli wizję przyszłości

Północnokoreańskie Najwyższe Zgromadzenie Ludowe zebrało się w środę w Pjongjangu. Deputowani przyjęli ustawy dotyczące kształtowania krajobrazu i rozwoju obszarów wiejskich, które mają przekształcić kraj w "piękną i cywilizowaną socjalistyczną bajkę"- informują północnokoreańskie państwowe media.

Nowe prawo, które uchwalił parlament Korei Północnej, pomoże przyspieszyć wysiłki partii rządzącej w "radykalnym zwrocie w społeczności wiejskiej i jej polityce w zakresie kształtowania krajobrazu" - głoszą oficjalne doniesienie z Pjongjangu.

[Wszystko] aby osiągnąć szybki rozwój socjalistycznej społeczności wiejskiej w stylu koreańskim i przekształcić kraj w piękną i cywilizowaną socjalistyczną bajkę

- przytacza słowa szefa parlamentarzystów rządowa agencja KCNA, którą cytuje CNN.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: To nie gospodarka, a to, co się dzieje na polu walki, wpłynie na decyzje Putina

Kim Dzong Un nieobecny na zebraniu Najwyższego Zgromadzenia Ludowego

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który nie wziął udziału w środowej sesji, obiecał już wcześniej poprawę warunków życia ludzi i pobudzenie rozwoju obszarów wiejskich w obliczu kryzysu gospodarczego. Kłopoty gospodarcze kraju spowodowało kilka czynników, m.in. lockdowny wywołane przez COVID-19, międzynarodowe sankcje związane z krajowym programem broni jądrowej oraz klęski żywiołowe - wymienia KCNA.

Analitycy, których z kolei cytuje Reuters, zwracają uwagę na to, że północnokoreański przywódca nie wypełnił innych obietnic ekonomicznych. Tu zwracają uwagę przede wszystkim na konsekwencje, którymi mogą być ogromne niedobory żywności.  

Amerykańscy badacze, którzy wnikliwie analizują sytuację Korei Północnej, podkreślają, że obietnica Kima odbudowy zniszczonej tajfunem prowincji na północy kraju i przekształcenia jej w "modelową" społeczność górniczą poczyniła niewielkie postępy.

Stany Zjednoczone oskarżyły Kima o przeznaczanie środków na projekty wojskowe kosztem społeczeństwa i potrzeb obywateli. W tym tygodniu Rosja zwróciła się do Korei Północnej o zakup amunicji, potencjalnie zapewniając niespodziewany przypływ gotówki dla rządu w Pjongjangu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: